Wirus na torach

W związku z epidemią koronawirusa z oczywistych względów, czyli bezpieczeństwa, znacznie zmalała liczba podróżnych podróżujących pociągami. W związku z tym niektórzy przewoźnicy zdecydowali się na do czasu powrotu życia do normy zawiesić niektóre połączenia. Poniżej publikujemy komunikaty Kolei Śląskich i PKP Intercity wraz z szczegółowymi informacjami dotyczącymi wstrzymanych kursów.


Koleje Śląskie

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Koleje Śląskie wprowadzają ograniczenia w liczbie kursujących pociągów. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone od czwartku (19.03), następnie od poniedziałku wchodzi w życie już zmniejszony rozkład jazdy.

W pierwszej fazie rozkład jazdy Kolei Śląskich zmniejszy się o około 13%, do tego niektóre pociągi będą kursować w skróconej relacji. Zmiany zostały dokonane na większości obsługiwanych przez nas linii, zostały jednak wprowadzone w tzw. godzinach pozaszczytowych, tak aby utrzymać najważniejsze kursy. W niektórych przypadkach zamienione też zostaną kursy przyspieszone na osobowe, żeby zapewnić obsługę większej liczby stacji i przystanków.

Utrzymane zostają najbardziej strategiczne połączenia, tak aby zapewnić transport dla tych, którzy np. dojeżdżają do pracy. Dodatkowo aby maksymalnie zminimalizować uciążliwości wynikające z ograniczenia kursów wprowadzamy zmiany w dwóch fazach. Od czwartku nasz rozkład jazdy zmniejszy się już w pewnym stopniu, większe zmiany wejdą natomiast w życie w poniedziałek.

Obserwujemy, że z racji ograniczenia działalności uczelni i szkół oraz przejścia wielu osób na pracę zdalną frekwencja w naszych pociągach uległa znacznemu zmniejszeniu. W związku z tym ograniczenie kursów nie powinno w żadnym stopniu wpłynąć na komfort podróżnych.

Obecne ograniczenia zostały zaplanowane na czwartek i piątek, a kolejne od poniedziałku. O następnych zmianach będziemy informować w oddzielnych komunikatach. Pełną listę kursów które uległy odwołaniu lub skróceniu można znaleźć w poniższej tabeli.

PKP Intercity

Ze względu na zmniejszające się zainteresowanie przejazdami wynikające z wprowadzonych ograniczeń m.in. w zakresie działalności placówek kulturowych i oświatowych, delegacji oraz trwający stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a także w związku z trudnościami w zapewnieniu obsługi pociągów, PKP Intercity informuje o tymczasowym ograniczeniu oferty przewozowej i zmniejszeniu częstotliwości kursowania niektórych pociągów, w tym połączeń realizowanych w ramach umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Sytuacja jest stale monitorowana a wszelkie decyzje Spółki są podejmowane w oparciu o analizy frekwencji w pociągach przewoźnika.

Pełną listę pociągów zawieszonych przez PKP Intercity można znaleźć tutaj.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *