Zabrze: Powrót trójki, piątka miesiąc później

Prace modernizacyjne torowiska tramwajowego w centrum Zabrza zmierzają ku końcowi. Pierwszym symptomem zbliżającego się ich końca jest przywrócenie ruchu tramwajów linii nr 3 do Mikulczyc. To stało się dzisiaj, w poniedziałek 16 marca. Na powrót linii nr 5 na pełną, rozkładową trasę trzeba będzie poczekać do połowy kwietnia.


Od 1 kwietnia ubiegłego roku tramwaje linii nr 3 kursowały na zmienionej trasie, między pętlą w Makoszowach, a zajezdnią w Gliwicach. Taka zmiana wprowadzona została na czas prowadzonej modernizacji układu torowego w rejonie ul. Wolności, Powstańców Śląskich, Religi i pl. Teatralnego

– Od pewnego czasu Wykonawca zapewniał, że w połowie marca zaawansowanie prac będzie na tyle duże, że będzie możliwe przywrócenie ruchu „trójki” do Mikulczyc i do tego się przygotowywaliśmy. Dziś możemy potwierdzić, że tramwaje linii nr 3 wróciły na swoją stałą trasę – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Od pierwszych kursów wyjazdowych linia nr 3 będzie funkcjonować w swojej stałej relacji: Makoszowy pętla – Mikulczyce pętla. Nie jest jednak to jednoznaczne z zakończeniem prac w tym rejonie. – Wykonawca ma jeszcze sporo zadań do wykonania, żebyśmy mogli mówić o końcu modernizacji. Wszystko wskazuje na to, że po Wielkanocy będziemy mogli przywrócić na pełną trasę linię nr 5. Mamy nadzieję, że tak się faktycznie stanie – podkreśla Andrzej Zowada.

Zadanie pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Zabrzu, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Religi od ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Stalmacha wraz z „odgałęzieniami” jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w
ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Fot. Tramwaje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *