Milion z gminy

Dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez władze gminy Kąty Wrocławskie z tej  miejscowości do Wrocławia  kursować będą aż 32 pary pociągów dziennie. Większa liczba składów pojawi się na torach po wiosennej korekcie rozkładów jazdy, która wejdzie w życie 15 marca. Dodatkowe połączenia to efekt trójstronnego porozumienia. Współpracę w tym przypadku nawiązały władze województwa dolnośląskiego, czyli organizator ruchu kolejowego w regionie, gmina Kąty Wrocławskie oraz Koleje Dolnośląskie. Za obsługę nowego połączenia odpowiedzialny będzie przewoźnik.


Gmina dofinansuje połączenie kwotą 1 mln zł rocznie. Dzięki decyzji władz mieszkańcy zyskają dostęp do pociągów odjeżdżających do Wrocławia co około 20 minut. Dodatkowe połączenia będzie obsługiwać autobus szynowy SA135. Każdego dnia tysiące mieszkańców naszej gminy korzystają z tego połączenia, dojeżdżając do pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, które od lat obsługują połączenie do Wrocławia. Decyzja o sfinansowaniu przez nas dziewięciu nowych par pociągów, to zmiana, którą odczują mieszkańcy – powiedział Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Kątów Wrocławskich.

Ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają również mieszkańcy znajdujących się na trasie pociągu miejscowości: Sadowic Wrocławskich, Smolca i Mokronosu Górnego, w których będą się zatrzymywały dodatkowe pociągi. – Analizujemy możliwości rozwoju kolei aglomeracyjnej, o której tak dużo się mówi. Jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat z samorządami. Doceniamy inicjatywę burmistrza Łukasza Zbroszczyka, który pokazał, że współpraca jest możliwa i może dać wymierne efekty – wskazuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, który deklaruje gotowość spółki do współpracy ze wszystkimi samorządami zainteresowanymi rozwojem kolei.

Utrzymanie rentowności połączenia nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony gminy, która sfinansuje wynajem dodatkowego taboru. To jeden z pierwszych przykładów, kiedy samorząd lokalny decyduje się na dofinansowanie połączeń kolejowych. – Uruchomienie dodatkowych pociągów we współpracy z władzami Kątów Wrocławskich to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać o współpracy na różnych szczeblach samorządu – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój kolei w regionie.

Fot. Koleje Dolnośląskie

3 komentarze

  1. Cytat: „Gmina dofinansuje połączenie kwotą 1 mln zł rocznie.” To oznacza, że mieszkańcy Kątów Wrocławskich pojadą do Wrocławia za symboliczną złotówkę?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *