Przyjadą i do nas

– Nowy pociąg ratownictwa technicznego oraz dwa pojazdy szynowo-drogowe – to sprzęt, który wzmocni działania kolejowego ratownictwa technicznego. Dzięki nowoczesnym pojazdom PKP PLK będą mogły sprawniej interweniować w przypadku awarii i szybciej likwidować skutki zdarzeń na torach – poinformował zarządca infrastruktury kolejowej.


W ubiegłym roku PKP PLK kupiły specjalistyczny pociąg ratownictwa technicznego (typ WM15A/PRT). Załoga pociągu – do 7 osób – może samodzielnie likwidować skutki zdarzeń oraz prowadzić akcje zabezpieczające związane m.in. z usuwaniem powalonych na tory drzew lub odśnieżaniem. Pojazd ma własny napęd i rozwija prędkość do 80 km/h. Może zabrać do 20 ton ładunku. Wyposażony jest w żuraw do przenoszenia ładunków, agregat prądotwórczy oraz sprzęt do wkolejania. Pojazd może holować tabor o wadze do 50 ton z prędkością do 60 km/h. Posiada pomieszczenie socjalne oraz magazynowo- warsztatowe. Na jego wyposażeniu jest też specjalistyczny sprzęt m.in. spawarka i szlifierka. Wartość zakupu to ponad 4,7 mln. zł. Pociąg trafił do zespołu ratownictwa we Wrocławiu.

Łącznie z zakupionymi pojazdami kolejowe ratownictwo techniczne ma do dyspozycji 8 pociągów ratowniczych typu WM15A/PRT, a także 25 pojazdów szynowo-drogowych, z czego aż 17 to nowoczesne pojazdy typu UniRoller – wyposażone m.in. w platformy ładunkowe, hydrauliczne żurawie ładunkowe, mobilne warsztaty, sprzęt ratunkowy do wkolejania. W tym roku PKP PLK chcą pozyskać kolejny pociąg ratownictwa technicznego, który będzie działał na terenie województwa śląskiego.

Zespoły specjalistyczne rozmieszczone są w 18 punktach na terenie całego kraju – w największych węzłach kolejowych. Dzięki temu mogą niezwłocznie reagować w przypadku nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń. Głównym zadaniem jest usuwanie skutków zdarzeń, które spowodowały zagrożenie lub przerwę w ruchu kolejowym oraz transport uszkodzonych pojazdów kolejowych.

Fot. PKP PLK

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *