Kolej na Ferie w liczbach

– Kolejna edycja akcji „Kolej na Ferie” potwierdziła, że Koleje Śląskie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 167 tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z tej oferty i mogło za darmo zwiedzać województwo śląskie. Będziemy inwestować w rozwój kolei bo to ekologiczny transport, przyjazny środowisku– mówił marszałek Jakub Chełstowski, podczas konferencji podsumowującego akcję.


Z oferty przez marszałka naszego województwa i Koleje Śląskie można było w tym roku korzystać od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Oferta dotyczyła uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogli korzystać również najmłodsi. W tym wypadku wystarczyło posiadać dokument potwierdzający wiek. Promocja objęła zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie. Jedynym wyjątkiem były pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które były wyłączone z akcji. W zamian można było w tym roku skorzystać za to skorzystać z połączenia do czeskiego Bohumina i nowego kierunku w ofercie rozkładowej, czyli do Kluczborka. Łącznie skorzystało z niej 167 000 osób, które przejechały pociągami KŚ ponad 11 mln kilometrów!

Wyjątkową popularnością cieszyły się też dodatkowe atrakcje zorganizowane z okazji ferii przez Koleje Śląskie.  Aby przybliżać tajniki kolejowej pracy dwa razy przewoźnik zaprosił młodych pasjonatów do zwiedzania naszej bazy przy ulicy Raciborskiej. Zainteresowanie okazało się tak duże, ze konieczna była organizacja kolejnych tur dla wycieczek. Łącznie siedzibę KŚ odwiedziło ok. 360 osób. W ramach akcji spora grupa pasażerów pojechała specjalnym okolicznościowym kursem  do Krakowa. Łącznie  do stolicy województwa małopolskiego wybrało się ponad 200 osób. Niespodzianką była zresztą sama nazwa przejazdu – została ona bowiem zgłoszona w konkursie przez samych podróżnych. I tym sposobem do Krakowa mogliśmy podróżować pociągiem KRAKERS, a na autora zwycięskiej propozycji oczywiście czekała zarezerwowana miejscówka na jego pokładzie.

– „Kolej na ferie” była też dla nas nie lada wyzwaniem od strony organizacyjnej. Z myślą o zwiększonych potokach podróżnych pozyskaliśmy 5 dodatkowych pojazdów do naszego parku taborowego. Średnio w ciągu każdego dnia przygotowane zostało około 40 wzmocnień dla poszczególnych kursów, tak aby zapewnić większy komfort podróżnym – czytamy w oświadczeniu podsumowującym akcję opublikowanym na stronie KŚ.

 

4 komentarze

 1. Gdzie te „wzmocnienia”? Na S7 w tych dniach jeździły „osłabienia” (zwłaszcza w godzinach popołudniowych), a wolne miejsca to jeszcze były tylko na półkach na bagaże!

 2. »W zamian można było w tym roku skorzystać za to skorzystać z połączenia do czeskiego Bohumina i nowego kierunku w ofercie rozkładowej, czyli do Kluczborka.« Ciekawe, czy akcja kolej na ferie musiała być uzgadniana z woj. opolskim i partneram po czeskiej stronie.

  »Oferta dotyczyła uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych.« ciekawe, czy siedziba szkoły musiała być w woj. śląskim, czy mogła być także w woj. opolskim lub po czeskiej stronie

  »w tym roku skorzystać za to skorzystać« proponuję czytać tekst przed opublikowaniem : )

 3. Poza tym, ja wciąż nie zmieniam mojego zdania: taka akcja jak ,,kolej na ferie,, powinna być, ale: za chociaż symboliczną opłatą, powiedzmy niech będzie 5 zł czy 10 zł, ale bilety tylko w przedsprzedaży, tylko w kasie biletowej, z wpisaniem numeru legitymacji w momencie zakupu do biletu przez kasjera-kasjerkę, i sprawdzeniem czy legitymacja jest ważna – tak, aby konduktor podczas kontroli biletów nie musiał wykonywać czynności typu, sprawdzenie, czy legitymacja jest ważna bądź też czytelna.

  Ponadto proponuję, aby przy następnej podobnej akcji KŚ zastanowiły się, czy pociągi w dni robcze w godzinach dojeżdżania do pracy także nie powinny być z tej akcji wyłaczone. Dla przykładu w Niemczech tamtejsza kolej ma w ofercie wiele rodzajów biletów, ale w dni robocze bilety te są ważne dopiero od godziny dziewiątej rano, właśnie chodzi o to, aby zachęcać podróżnych do korzystania z kolei poza szczytem porannych dojazdów.

  Co do odcików, gdzie KŚ kursuje po tym samym terenie, co ZTM, np. Gliwice – Katowice. Dlaczego taki odcinek też jest włączony do akcji kolej na ferie – wszak kursują linie 6, 840, 870, a młodzież do 16 roku życia na kartę ŚKUP może korystać z autobusó ZTM bezpłatnie.

 4. Jak zwykle wspomnę, że nie po całym województwie młodzież mogła jeździć za darmo- odcinka Kalety Krzepice niestety nie obejmowała ta akcja.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *