Wrocław na czele

Mimo, że ostatnio publikowaliśmy dane za przewozy pasażerskie w roku ubiegłym, to bardzo ciekawe zestawienie dotyczące jeszcze roku poprzedniego, czyli 2018, opublikował Urząd Transportu Kolejowego w raporcie „Największe dworce kolejowe w Polsce”.


Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Kraków Główny, Gdynia, Warszawa Zachodnia, Katowice i Warszawa Wileńska – to dziesięć stacji z największą wymianą pasażerską w Polsce. Na tych dworcach, każdego dnia od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiada i wysiada z pociągów. Stacją, która obsłużyła najwięcej podróżnych w 2018 roku był Wrocław Główny. Z tego dworca skorzystało 21,2 mln osób. Niewiele mniej, 21,1 mln pasażerów, wsiadało i wysiadało na stacji Poznań Główny. Miastem w którym najbardziej intensywnie korzysta się z kolei jest Warszawa. Stacje w stolicy obsłużyły ponad 73 mln podróżnych.

Najwięcej pasażerów korzysta ze stacji znajdujących się w największych aglomeracjach. Stąd w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 warszawskich dworców, które obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. W jednym przypadku – dla województwa łódzkiego – stacją o największej wymianie pasażerskiej nie była stolica województwa. Najwięcej podróżnych korzystało z dworca w Skierniewicach, obsługującego zarówno ruch z aglomeracji łódzkiej, jak i warszawskiej. Za znaczną część wymiany pasażerskiej w danym województwie z reguły odpowiadają stacje z których korzysta powyżej tysiąca osób dziennie. Np. w województwie lubuskim cztery takie stacje obsłużyły ponad połowę całej wymiany w regionie.

– Ostatnie lata przyniosły powrót pasażerów na kolej. Wpływ na to miały zarówno inicjatywy kolei aglomeracyjnych zwiększające swoją ofertę dla podróżnych, jak i poprawa jakości pociągów dalekobieżnych. Także inwestycje w infrastrukturę przynoszą pozytywne efekty. Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości – komentuje wyniki raportu Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
Więcej i dane statystyczne: TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *