Śląskie w Programie Inwestycji Dworcowych

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 wkracza w decydującą fazę. Rok 2020 będzie przełomowy dla największego programu przebudowy i budowy dworców w historii Polskich Kolei Państwowych. Spółka planuje udostępnienie kolejnych dworców po przebudowie, a także kontynuowanie i rozpoczęcie prac budowlanych oraz projektowych na wielu obiektach w całej Polsce. Do roku 2023 zmodernizowane zostaną 4 dworce w województwie śląskim.


Czechowice-Dziedzice, Dąbrowa Górnicza, Racibórz i Częstochowa – na tych 4 stacjach są budynki dworców kolejowych uwzględnione w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Łączna wartość zakończonych przebudów dworców w ramach PID to nieco ponad 113 mln zł, natomiast wartość projektów w realizacji to ponad 1,5 mld zł. Dzięki tym środkom dworce na terenie całego kraju stają się obiektami nowoczesnymi, komfortowymi, a także dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bardziej przyjaznymi środowisku. Jest to szczególnie ważne przy budowie Innowacyjnych Dworców Systemowych, które łączą w sobie funkcjonalność i komfort dla podróżnych. Przy ich budowie wykorzystywane są nowoczesne technologie przyjazne środowisku naturalnemu, z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii oraz innych rozwiązań proekologicznych. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 powstanie w sumie 40 Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Co do śląskich obiektów, każdy z nich jest na innym etapie prac inwestycyjnych:

 • Czechowice-Dziedzice
  Lata realizacji – 2020-2021
  Źródło finansowania – dotacja Budżetu Państwa
  Etap – przetarg na projektowanie
 • Dąbrowa Górnicza
  Lata realizacji – 2020-2021
  Źródło finansowania – dotacja Budżetu Państwa
  Etap – przetarg na projektowanie
 • Racibórz
  Lata realizacji – 2020-2022
  Źródło finansowania – dotacja Budżetu Państwa
  Etap – przetarg na projektowanie
 • Częstochowa
  Lata realizacji – 2021-2023
  Źródło finansowania – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
  Etap – przygotowywanie inwestycji

Postępy prac można sprawdzać na stronie pod LINKIEM

5 komentarzy

 1. Śmiech na sali kilka dworców PKP odremontowała na śląsku reszta władze lokalne, albo upadają i będą rozwalone choć są zabytkiem np Rydułtowy itd.
  W innych regionach kraju jakoś PKP remontuje dużo więcej dworców mało który samorząd się za to bierze.
  A u nas niestety wciskają to samorządom.

 2. Brakuje mi tu Skoczowa, bo jest bardzo kiepsko jak na takie miasto. W Wiśle i w Cieszynie jakoś się dało. Zwłaszcza że po modernizacji wiślanki i części linii 190 (a może i całej, bo powoli zaczyna się o tym coraz więcej mówić) zwiększy się tam ruch i mam nadzieję wymiana podróżnych.

 3. Po co rozwalać dworzec w Częstochowie? Lepiej tą kasę przeznaczyć na inne dworce, które są w ruinie.

 4. Brakuje Dąbrowy Górniczej Ząbkowic, która to jest bardzo ważną stacją węzłową, której potencjał może jeszcze wzrosnąć po wprowadzeniu pociągów na lotnisko w Pyrzowicach.

 5. A co z dworcem w Zebrzydowicach przy granicy z Czechami? Podobno miał być remont już zaczęty w 2018r. Jak na razie nic się nie dzieje.Do tej pory zrobiono tylko wiaty przystankowe i zadaszenie nad schodami do przejścia podziemnego zostało obite płytami OSB.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *