Bociany w Tychach

W sobotę, 18 stycznia, na Placu Baczyńskiego w Tychach mimo środka zimy można było zobaczyć „bociany”. Są to nowe nabytki Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach marki Autosan. Tyski przewoźnik wzbogacił się o 20 nowych niskopodłogowych pojazdów, które zaprezentował mieszkańcom w formie labiryntu przed Andromedą.


Nowe autobusy już od poniedziałku pojawiły się na liniach ZTM obsługiwanych przez PKM Tychy. Są to autobusy klasy MAXI marki AUTOSAN zasilane gazem ziemnym (CNG). Pojazdy są niskopodłogowe i spełniają normę emisji spalin Euro 6. Każdy autobus przystosowany jest do tankowania biogazem. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa są to kolejne autobusy we flocie PKM Tychy wyposażone w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika oraz porty USB i Wi-Fi na pokładzie.

Wartość umowy to ponad 24 miliony złotych. Zakup autobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”. Wartość projektu to ponad 160 mln zł. Obejmuje m.in. nie tylko wymianę taboru PKM Tychy, ale i modernizację zajezdni.

A Bocian jest symbolem Sanockiej Fabryki Autobusów AUTOSAN, zaprojektowany przez jej pracownika, słynnego polskiego artystę malarza Zdzisława Beksińskiego zawierał symbol bocianiego skrzydła. Kolejne logotypy, z aktualnym włącznie, symbolizują bociana w locie.

Fot. PKM Tychy

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *