Jazda na ślepo

Do groźnego zdarzenia doszło przed stacją Jezierzany w pociągu relacji Lubań Śląski – Wrocław Główny. Maszynista Kolei Dolnośląskich został oślepiony tuż przed wjazdem na peron. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.


Choć zdarzenie miało miejsce już kilka dni temu i nie w naszym rejonie to wracamy do niego bo uważamy, że należy je bezwzględzie nagłośnić. To samo mogło się przydarzyć na „naszych” S1 czy każdej innej linii. Od początku działania naszego portalu piętnujemy takie skandaliczne zachowania, stąd gdy zostaliśmy poinformowani o zdarzeniu w Jezierzanach nie było wątpliwości nad tym, by wam je przedstawić.

Wracając do dolnośląskiego przypadku. Oślepienie maszynisty zostało zarejestrowane przez dwie kamery. Na szczęście obyło się bez groźnych konsekwencji dla pasażerów i pracownika, który niezwłocznie zgłosił to zajście dyspozytorowi. Tego typu bezmyślne zachowania mogą doprowadzić do katastrofy. Wiązka laserowa chwilowo oślepia, co może mieć dramatyczne skutki. Przewoźnik nie bagatelizuje tego zdarzenia i zgłosił sprawę odpowiednim służbom.

– Dwukrotnie, w odstępach czasowych, nasz maszynista przeszedł potem badania okulistyczne, aby wykluczyć uszkodzenie wzroku. Przez kilka pierwszych dni jego wzrok był podrażniony, musiał zakraplać oczy. Na szczęście do trwałego uszkodzenia nie doszło. Takie skandaliczne zachowania są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia kierującego, ale i zagrażają bezpieczeństwu pasażerów. Bezpieczeństwo naszych podróżnych i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem, dlatego reagujemy stanowczo. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takich zachowań. To zdarzenie zgłosiliśmy już legnickiej policjimówi Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Na szczęście w tym przypadku nie doszło do trwałego uszkodzenia wzroku maszynisty, jak chociażby w podobnym incydencie z udziałem policjantów w Tczewie. Do tej pory bezmyślna „moda” na oślepianie wiązką laserową dotyczyła dotychczas przede wszystkim pilotów samolotów. Teraz pojawiają się na kolei. O występowaniu takich zdarzeń coraz częściej ​informują media z całego świata. Eksperci wskazują, że w przypadku takiego zajścia zastosowanie ma kodeks karnym. To właśnie wyjaśniają organy ścigania w przypadku zajścia podczas kursu pociągu z Lubania do Wrocławia

 

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *