Kolejkoland w Gemini Park Tychy

W Gemini Parku można obejrzeć mającą ponad 400 m kw. interaktywną wystawę „Kolejkoland” pokazującą 100 lat podróży pociągiem. Wśród ekspozycji znaleźć można m.in. jedną z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie. Wystawa potrwa do wiosny.


Parowozy i urokliwe stacje, pociągi spalinowe i nowoczesne dworce, a do tego pociągi towarowe – wszystko w skali 1:87. Ekspozycja „Kolejkoland” na Śląsku prezentowana jest po raz pierwszy. Wielka makieta odwzorowuje górzysty krajobraz, w którym poruszają się pociągi oraz cały świat, który je otacza. Można zobaczyć m.in. dworce i ludzi czekających na pociąg, domy, mieszkańców miast, drogi z samochodami, tunele, a także takie detale jak np. wiejską zagrodę ze zwierzętami, człowieka wspinającego się po górach czy pracujących kolejarzy.

Makieta symuluje także dzień i noc, odtwarzając światłem różne pory dnia, dzięki czemu można oglądać rozświetlone wagony czy dworce kolejowe. Nie brakuje także charakterystycznych odgłosów nadjeżdżających pociągów. Dużej makiecie towarzyszą także dwie mniejsze, również w skali 1:87. Wybrane strefy największej makiety są interaktywne. Pod czujnym okiem instruktora, można spróbować samemu nauczyć się sterować zdalnie pociągiem.

Ekspozycja powstawała aż 10 lat. Cała makieta to rękodzieło. Jej twórcy włożyli w nią tysiące godzin mozolnej pracy z lupą w ręku. Tyle czasu potrzeba było, aby milimetr po milimetrze odtworzyć krajobraz m.in. z górami, tunelami, wodospadami, lasami, wiaduktami czy szwajcarską architekturą górską z przełomu XIX i XX wieku.

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek – piątek: 12:00 – 19:00.
Sobota – niedziela handlowa: 11:00 – 19:00

WARSZTATY EDUKACYJNE, GRUPY ZORGANIZOWANE:
Poniedziałek – piątek: 10:00 – 15:00 / obowiązuje rezerwacja terminów.

BILETY
Bilety do nabycia w godzinach otwarcia wystawy. W ofercie dostępne są wejściówki:

  • normalne: 15 zł,
  • ulgowe: 12 zł,
  • grupowe: 10 zł.

Źródło: Gemini Park Tychy / UM Tychy

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *