Kolej na Ferie 2020

W czasie ferii dzieci i młodzież będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi całkowicie bezpłatnie w ramach kolejnej edycji akcji Kolej na Ferie. W ramach akcji przewidziane są również dodatkowe atrakcje, jak choćby możliwość zwiedzenia bazy przewoźnika w Katowicach przy ulicy Raciborskiej. To już druga edycja tej akcji, organizowanej, podobnie jak w roku ubiegłym, pospołu przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i właśnie Koleje Śląskie.


Oferta obowiązuje od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Zasady są analogiczne jak w roku ubiegłym. Aby móc za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną.

– Pierwsza edycja akcji okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i osób odwiedzających województwo śląskie, dlatego zdecydowaliśmy się ją kontynuować. Z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 150 tysięcy osób, które miały okazję aktywnie spędzić czas, poznać bliżej nasz region i przekonać się o korzyściach niskoemisyjnego transportu. To oferta dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale także dla ich rówieśników z całej Polski, którzy odwiedzą w czasie ferii nasz region . Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej edycji akcji jej uczestnicy pokonali łącznie ponad 9,3 mln kilometrów, to tak, jakby 230 razy okrążyli Ziemię na wysokości równika – tłumaczy Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca akcji.

Oferta, podobnie jak w roku ubiegłym, dotyczy uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

– Ubiegłoroczna edycja „Kolei na ferie” cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań o powtórzenie tej akcji. Odpowiadając na te oczekiwania również w tym roku możemy zaprosić dzieci i młodzież do bezpłatnych podróży. Mamy przy tym nadzieję, że dzieci i młodzież, które skorzystają z bezpłatnych przejazdów kolejami w przyszłości będą rozważać taką opcję przy wybieraniu codziennego środka transportu. Warto np., by obecni licealiści w przyszłości zdecydowali się na Koleje Śląskie jako studenci – dla tej grupy też mamy bowiem bardzo ciekawe akcje promocyjne – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich.

Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie, jedynym wyjątkiem są pociągi Ornak do Zakopanego, które są wyłączone z akcji w całej relacji. Nowością w ramach akcji jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie… za granicę. W tym roku promocja będzie bowiem obejmować również połączenia do Bohumina. Do dyspozycji młodych podróżników są też całkowicie nowe połączenia Kolei Śląskich do Kluczborka.

Koleje Śląskie oferują młodym obywatelom naszego województwa także i inne atrakcje Na przykład zaproszą do zwiedzania swojej bazy kolejowej przy ulicy Raciborskiej. Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania pracy kolejarzy „od kuchni”. Zwiedzający będą mogli np. na własne oczy zobaczyć, jak wiele czynności trzeba wykonać, by wyprawić pociąg w podróż.

19 komentarzy

 1. Świetna wiadomość! To, jak rozumiem, posiadacz normalnego biletu, chcąc dojechać do pracy będzie musiał poszukać innego środka transportu (np. własnego auta), bo przecież do środka nie będzie już można wejść? To jest skandal! Czy ten marszałek miał w ogóle ostatnio okazję jechać pociągiem „Kolei Śmiesznych”, które sam powołał do życia i wie, co się w tych pociągach dzieje???

 2. Akurat wyłączenie z oferty Zakopanego to dobry pomysł. Samej zaś akcji – jako chyba jedyny z wypowiadających się i zarazem w miarę regularny pasażer – nie krytykuję i jestem w stanie ją zdzierżyć. Oczywiście ważne by przewoźnik dobrze rozdysponował taborem, o ile przy napiętych obiegach jest to jeszcze możliwe.

  1. Nie miałbym nic przeciwko takiej akcji, gdyby było czym jeździć, byłaby wystarczająca ilość taboru, ale w tym stanie rzeczy, jaki jest obecnie, taka decyzja to wynik skrajnej nieodpowiedzialności i zwykłe kpiny z tych, którzy normalnie płacą za bilety i chcą dojechać do pracy!

 3. Nikt nie przypatrzył się i nie pytał o obsługi jak to w rzeczywistości wyglądało poprzednio. Młodzież oprócz tej z opiekunami czy w południe jeżdżące do kina, rodziny itd. jeździła tez sforą bez celu do późnych godzin wieczornych, czesto z legitymacjami szkolnymi w stopniu wątpliwym do uznania. Zajmowali miejsca w obuwiu na fotelach tym którzy posiadali bilety odpłatne. Strach wozić bezstroską młodzież po zmierzchu. Choćby symbolicznie 1 zł za bilet relacyjny mieli zapłacić to połowa młodzieży bez celu nie jeździła by sobie od Zwardonia po Częstochowę czy Gliwice. Skoro stać województwo na taki gest to moze warto dogłębniej przeanalizować wady i zalety aby dzieci zapamietaly zasady podróży, np. rozdawać ulotki co mozna, co nie wypada i o czym trzeba pamiętać podczas podróży.

  1. Niestety, tak to wyglądało. Rano jeszcze jako tako dało się dojechać do pracy (bo małolaty jeszcze spały), ale po południu nie sposób był wejść do pociągu. A po komentarzach małolatów w pociągu było widać co cały dzień robili – łazili bez celu po „Galerii Katowickiej”, „Macach” itd., itp.

 4. Świetna sprawa! Znowu powiem dzieciakom żeby sobie pojeździly jak będzie się im nudzić. Niech pasożytuja na reszcie. Przynajmniej będzie spokój w domu.

 5. Ta symboliczna złotówka za 1 przejazd musi być. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie muszą myśleć także o NORMALNYCH pasażerach.

 6. Znowu rozdawnictwo publicznych pieniędzy, Przecież młodzież ma i zniżki na bilety i rodzice mają na nich 500 zł. Jeśli już taka promocja to czemu nie mogą z niej skorzystać wszystkie dzieci w województwie bo niestety na odcinku Kalety – Krzepice skazani jesteśmy na Przewozy Regionalne w których taka promocja nie obowiązuje. Panie Marszałku czy dzieci z tej części województwa są gorsze?

  1. Drogi Darku, zdaniem Marszałka tak! Bo gdzie to prawo równopranienia? Pan Marszałek czytał chyba książkę „The Animals Farm”.

   1. Drogi Darku, zdaniem Marszałka tak! Bo gdzie to prawo równouprawnienia ( nie równopranienia) ? Pan Marszałek czytał chyba książkę „The Animals Farm”.

 7. Jak widać inicjatorzy pomysłu czyli Pan Marszałek z nowym Prezesem KŚ nie mają ochoty słuchać, co o tym sądzą klienci KŚ. To jest typowy przykład ignorancji na zasadzie my wiemy lepiej. A tak naprawdę chodzi o medialne pokazanie się, czyli pijar.

  1. Dokładnie o to chodzi pijar poszedł… a reszta niech się martwi jak dojechać i w jakich warunkach do pracy i dodatkowo sponsorować odpłatnymi biletami takie pomysły. Warunki podróży i bez tego typu akcji są trudne a same KS chwalą się wzrostami przewozów 25%, czy w ciągu roku park taboru urósł o 25%??.
   Niczego nie uczą lekcje ubiegłoroczne z akcji na ferie i Dnia Niepodległości.

   1. 25% to jest wzrost pasażerów tylko w ubiegłym roku, a taki przyrost ma miejsce z roku na rok na przestrzeni ostatnich 4-5 lat. Śmiem twierdzić, że od tego czasu (a był to okres gdy odbywało się wielkie liczenie pasażerów przed ogłoszeniem słynnego przetargu na zakup taboru) ilość pasażerów wzrosła o 80-100%. A długość podciągów? Nie wzrosła ani o milimetr. A teraz pomyśl sobie, co będzie za kilka lat, ile w Kato powstaje nowych biurowców i ile ludzi znacznie dojeżdżać do pracy? Gdzie oni wsiądą, czym oni będą dojeżdżać???

 8. W najbliższym czasie zamierzam napisać oficjalną skargę na tą sytuację do „KŚ” i Samorządu Województwa. Proponuję, aby to samo zrobił każdy, kto tylko może. Może jak wpłynie do nich kilka tysięcy skarg i będą musieli udzielić kilka tysięcy odpowiedzi, kto ktoś w końcu choć trochę pomyśli.

  1. Bardzo dobry pomysł- warto pisać . Przy okazji zapytać tez ile kosztuje podatników taka akcja.

 9. Dotyczy okresu czasu: od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego

  »Nowością w ramach akcji jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie… za granicę. W tym roku promocja będzie bowiem obejmować również połączenia do Bohumina.«

  Ale nie dotyczy ta akcja na czas ferii na odcinku Cieszyn – Český Těšín albo Zwardoń – Skalité Serafínov.

  Nie wyczytałem z artykułu, czy uczniowie czeskich szkół, do 16 roku zycia, na podstawie czeskich legitymacji szkolnych, mogą podróżować po sieci KŚ, w tym okresie czasu, bezpłatnie.

  Uwaga językowa: po czesku Bohumín, po polsku Bogumin, po niemiecku Oderberg.

  Zastanawiałem się także nad czymś takim: skoro uczniowie do 16 roku życia mogą jeździć po sieci ZTM do 16 roku życia bezpłatnie (na podstawie kart ŚKUP), to jaki to problem, aby z promocji ,,Kolej na ferie,, wyłączyć odcinki linii kolejowych: Katowice – Gliwice, Katowice – Tarnowskie Góry, Katowice – Dąbrowa Górnicza – wszak na tych odcinkach panna-młodzieniec do 16 roku życia może jechać bezpłatnie autobusem ZTM ! ! ! ! ! Albo jak taka osobę niepełnoletnią (lub od niej rodziców-opiekunów prawnych) stać na bilet na pociąg – niech taka osoba kupi na takim odcinku bilet kolejowy, z resztą i tak ulgowy !!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *