Z kasą na gliwickie centrum przesiadkowe

Z końcem grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę na przekazanie 129 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach”. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto złożyło wniosek o unijną dotację jeszcze w marcu ur.


Na dawnych terenach pokolejowych w centrum Gliwic powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Zakończono już prace projektowe związane z realizacją tego przedsięwzięcia – zarówno dla północnej, jak i południowej strony dworca PKP. Przetarg na roboty budowlane jest w toku. Otwarcia ofert należy się spodziewać pod koniec stycznia 2020 roku. – Po wyborze najkorzystniejszej oferty zostanie przeprowadzona kontrola uprzednia zamówienia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zawarcie umowy będzie mogło nastąpić po jej zakończeniu, prawdopodobnie pod koniec pierwszego półrocza 2020 roku – informuje Mariusz Komidzierski, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Budowa Centrum Przesiadkowego będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach, która wprowadzi nową jakość do krajobrazu centrum miasta.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zadaszony dworzec autobusowy wraz z budynkiem głównym obsługi pasażerskiej, usługowym budynkiem pomocniczym i tunelem łączącym Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP i dalej z południową stroną miasta. Będzie to nowoczesny obiekt, zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową (zadaszone miejsca postojowe, boksy dla rowerów, stacje napraw rowerów) oraz zapleczem komercyjnym.

3 komentarze

    1. A najlepiej jakby napisali po prostu dworzec kolejowy w Gliwicach bo szczycą się, że centrum przesiadkowe, a kiedyś był dworzec a szło przesiąść się na tramwaj, autobus PKS, KZK itd, a teraz tylko kolej i autobus śmieszne 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *