Wkrótce nowe SDIP na tyskich przystankach

Na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej systematycznie pojawia się coraz więcej elektronicznych tablic informacyjnych. Zarząd Transportu Metropolitalnego wyjaśnia, że są to urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dzięki nim podróżni będą wiedzieć za ile minut przyjedzie dany autobus, tramwaj lub trolejbus. W Tychach powstanie na razie powstanie 27 takich tablic.


Montaż tablic SDIP rozpoczął jeszcze poprzedni organizator transportu zbiorowego w regionie – KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72 tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, który zintegrował 3 dotychczasowych organizatorów komunikacji miejskiej – MZKP Tarnowskie Góry, MZK Tychy i wspomniany KZK GOP. – Przyspieszamy realizację tego projektu. Zamontowaliśmy już 60 nowych tablic. Zakładamy, że w ciągu kolejnego roku pasażerom do użytku oddamy kolejne 400 takich urządzeń – zapowiada rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich poprzednich wersji. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jest wyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność, dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. – Ponadto tablice zostały wyposażone w kamery. Dzięki nim wandale będą łatwiej identyfikowani – wskazuje Wawrzaszek. – Nie zmienia się natomiast podstawowa funkcjonalność tablic. Pasażerowie dzięki nim będą wiedzieć za ile minut przyjedzie autobus, tramwaj lub trolejbus danej linii – dodaje.

Koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln zł. Urządzenia są i będą systematycznie montowane w ponad 30 gminach. W ostatnich tygodniach pojawiły się m.in. w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Mysłowicach i Sosnowcu. Termin zakończenia projektu, tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony od procesu odbiorów technicznych.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *