Konduktor na Giszowcu

W poniedziałek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13 w katowickim Giszowcu odbyło się spotkanie z kierownikiem pociągu Kolei Śląskich – Przemysławem Brychem, który prowadzi również profil Konduktor KŚ. Nie było to pierwsze takie spotkanie, ale jak na poprzednich, emocjom i dobrej zabawie nie było końca.


Podczas spotkania przeszkolaki mogły poznać tajniki pracy kierownika pociągu, maszynisty czy konduktora. Najlepszą zabawą okazało się odgadywanie co konduktor nosi w swojej przepastnej torbie służbowej. Dzieci nie miały najmniejszych problemów ze wskazaniem tego co noszone jest w tej wielkiej torbie. Większość elementów wskazały, a resztę pokazał i opisał sam konduktor.

Następnie każdy w uczestników spotkania mógł założyć prawdziwą czapkę konduktora lub konduktorki, a
także nauczyć się jak pełni się ich obowiązki. Oczywiście nie zabrakło także stanowiska maszynisty czy podróżnych. Po wcześniejszym szkoleniu pod okiem Przemka grupy dzieci w skład których
wchodził: maszynista, kierownik pociągu, podróżny i konduktor ruszały w trasę, śpiewając przy okazji piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”.

Nie zabrakło także odpowiedniego przeszkolenia pań przedszkolanek, które także wcielały się w postać kierownika pociągu. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczyły się korzystania ze znakownika biletów czy pieczątki służbowej. Na końcu zabawy każde dziecko zostało obdarowane gadżetami Kolei Śląskich, a konduktor rozdając je z przybijał każdemu uczestnikowi pogadanki żółwika i piątkę.

Było to kolejna taka próba promocji kolei wśród najmłodszych. Idei słusznej i wartej kontynuowania. Warto jednak w tym przypadku zwrócić uwagę na jeden fakt,. Do tej pory tego typu spotkania odbywały się w miejscowościach ściśle powiązanych z pasażerskimi przewozami. Tym razem było nieco inaczej. Katowicka dzielnica Giszowiec nie ma żadnej styczności z tą formą transportu i udana próba wejścia z propagandą na teren dla kolei trudny jest tym bardziej warta podkreślenia. 

Fot. Materiały własne

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *