31 mln w październiku

Październik bieżącego roku, to pierwszy od lat miesiąc w którym koleją przewieziono ponad 30 mln pasażerów. To wynik lepszy o ponad 2,7 mln pasażerów niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 9,6%.


Kolej przewiozła w tegorocznym październiku ponad 31 mln pasażerów. Praca przewozowa wyniosła blisko 1, 9 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 14,6 mln pociągokilometrów (odpowiednio o 5,1% i 3% więcej niż w październiku 2018 r.) – Cieszyć może cały czas rosnące zainteresowanie ofertą kolei. Wzrost liczby pasażerów miał miejsce zarówno u przewoźników realizujących przewozy regionalne i aglomeracyjne, jak również dalekobieżne. Takie wzrosty to dobry prognostyk na kolejne lata – przyznaje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W październiku 2019 r. największe wzrosty liczby pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego zanotowali: Przewozy Regionalne (POLREGIO) o ponad 1 mln pasażerów więcej (wzrost o 14%) , Koleje Śląskie – 418 tys. podróżnych więcej (25%) , Koleje Mazowieckie (300 tys., 6%), Koleje Dolnośląskie (250 tys. 22%) oraz PKP Intercity z blisko 208 tys. pasażerów więcej i wzrostem o 5%.

W okresie styczeń – październik przewoźnicy przewieźli ponad 278 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 7,9% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Praca przewozowa wyniosła 18,6 mld pasażerokilometrów, praca eksploatacyjna 141,2 mln pociągokilometrów. Wyniki te były odpowiednio wyższe o 4,6% oraz 2,3%.

Wizualizacja i plik z wynikami znajdują się TUTAJ

5 komentarzy

    1. Nie jest. Koleje Śląskie nadal pojadą Lubliniec – Częstochowa, choć faktycznie, początkowo był taki pomysł ze strony UMWŚ by S13 poszło do PR w ramach wymiany

  1. Ciekawe kiedy kupią w KS nowy tabor? Najlepiej piętrowy. Co byłoby dobre również w kontekście rzekomo wyczerpującej się przepustowości niektórych linii.

    1. Jak widać – nieprędko. Znowu odbyła się jakaś nic nie wnosząca dyskusja w siedzibie Sejmiku województwa i nic z tego nie wynika. Nawet nie ma jakichkolwiek decyzji o zakupach nowego taboru (a do pociągów już nie można wejść), a trzeba pamiętać, że od momentu ogłoszenia przetargu do dostarczenia pociągów miną jakieś 2-3 lata.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *