Linia 142 czynna od połowy grudnia

– Od 15 grudnia zostanie przywrócony ruch pociągów towarowych na odcinku Katowice Ligota – Tychy. Przewiduje się ok. 20 pociągów na dobę. Przewóz towarów koleją w województwie śląskim będzie sprawniejszy. Są nowe tory i sieć trakcyjna na odcinku Katowice Ligota – Tychy. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych – informuje PKP PLK.


Prace zlecone przez PKP PLK na linii z Katowic Ligoty do Tychów rozpoczęły się w I kwartale 2018 roku. Ich zakończenie zaplanowane jest do końca bieżacego roku. W ramach projektu „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska” o wartości 50 mln zł, wymieniono 14 km torów, 15 km sieci trakcyjnej oraz 11 rozjazdów. Na linii Katowice Ligota – Tychy jest 10 przejazdów. Na terenie Katowic jest ich dziewięć: na ul. Gen. Waltera Jankego, ul. Cegielniana, ul Kołodzieja, ul. Boya – Żeleńskiego, ul. Podleśna, ul. Saska, ul. Zaopusta oraz trzy przejazdy leśne. Wyremontowano też 15 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt nad DK81 w Katowicach Ligocie i most nad rzeką Mleczną w Katowicach. Dzięki przeprowadzonym pracom prędkość pociągów towarowych wzrośnie dwukrotnie, z 40 do 80 km/h.

Pociągi z północy i południa pojadą z pominięciem stacji Katowice, głównie przez Katowice Ligotę – Katowice Ochojec – Katowice Murcki – Katowice Kostuchnę – Tychy (po linii nr 142). Dzięki temu odciążona będzie linia łącząca Katowice z Tychami (nr 139, czyli będzie mogło pojechać więcej pociągów pasażerskich. Linia 142 stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z północy województwa w kierunku południowym. Trasa zapewnia bezpośrednie połączenia z Jaworznem Szczakową, Mysłowicami i Gliwicami dla ruchu towarowego, bez konieczności przejazdu przez stację Katowice.

Fot. Tymoteusz Muszala (MajoDron), Silesia Info Transport

 

3 komentarze

  1. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych – informuje PKP PLK? Wielkie dzięki! Znaczy o ile będzie bezpieczniej, od kiedy w miejscu w którym przez lata nie było ruchu kolejowego, zaczną jeździć pociągi? Mnie się wydaje, że mam w głębokim poważaniu takie bezpieczeństwo.

    1. Ogólnie chyba zakłada się, że czytający posiadają minimum inteligencji i potrafią zrozumieć prosty tekst.

  2. »Od 15 grudnia zostanie przywrócony ruch pociągów towarowych na odcinku Katowice Ligota – Tychy«

    Nie każdy jest zawodowym kolejarzem, stąd proponuję dla jednoznaczności powyższego zdania od razu pisac, czy chodzi o linię przez Piotrowice-Podlesie, czy może o linię przez Ochojec-Kostuchnę-Murcki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *