Kolejarska misja nawet w święto

Święto, nie tylko kolejarza, można spędzać na tysiąc sposobów. Tak czy owak. Zostańmy jednak przy kolei. W poniedziałek przypadł Dzień Kolejarza i szacowne grono pracowników tej profesji miało swoje święto. Oczywiście, oprócz tych, którzy pracować musieli, by kolej funkcjonowała należycie. Ale wśród tych, którzy tego dnia w pracy być nie musieli, znalazło się kilka osób, które poświęciły ten dzień, by zupełnie dobrowolnie, od serducha, swoją ukochaną profesję promować wśród innych. I o nich jest ta krótka historia.


W Świerklanach, w poniedziałek, do tamtejszego Przedszkola nr 2 zajechały dwie konduktorki Kolei Śląskich. Weronika Zniszczoł i Martyna Sanetra. Zostały zaproszone przez dyrekcję placówki, by w ramach kolejarskiego święta przedstawić najmłodszym mieszkańcom miasta. Był więc pokaz pracy konduktora w pociągu, krótkie  omówienie zasad panujących podczas korzystania z podróży pociągiem. Wszystko przy wielkim zaangażowaniu maluchów, które z ogromnym entuzjazmem przyłączyły się do zabawy. Łącznie, udział w prelekcji wzięło ponad 140 dzieci. Warto podkreślić, że było to pierwsze takie spotkanie, w którym obie Panie wystąpiły w roli prowadzących.

– Świetnie się bawiłyśmy z Martyną podczas tego spotkania. Okazuje się, że prezentacja naszego zawodu najmłodszym to fajna rzecz. Jeśli będę miała jeszcze kiedykolwiek szansę czy okazję ponownie wziąć udział w takiej prezentacji to zgodzę się bez wahania – powiedziała nam Weronika Zniszczoł.

Drugie takie tournée po szkołach odbyło się na Śląsku Cieszyńskim. Tam działał już profesjonalista i stary wyga w tej branży, czyli Przemek Brych, znany bardziej jako Konduktor KS, dla którego było to już któreś spotkanie z młodzieżą. Tym razem towarzyszył mu Tymoteusz Muszala, świeżo upieczony dyżurny ruchu z PKP Polskich Linii Kolejowych. Duet ten odwiedził szkołę i przedszkole w Drogomyślu i szkołę w Ochabach Małych. Na spotkanie przybyli uczniowie klasy 1 do 3 oraz dwie grupy miejscowych przedszkolaków. Łącznie pokazu o tajnikach i urokach kolei wysłuchało i wzięło udział ponad 150 dzieci.

– Ja robiłem swoje czyli opowiadałem dzieciakom o obowiązkach i wyposażeniu konduktora a Tymon uczył młodzież czytać rozkład jazdy i korzystać z żółtej nalepki PKP PLK, która pojawiła się na Krzyżach Świętego  Andrzeja – powiedział Przemysław Brych.

Na koniec prośba od obu duetów, tego żeńskiego i męskiego, o przekazanie podziękowań dla Działu Marketingu KŚ, który obie swoje delegacje „zaopatrzył” w niezbędne w takiej sytuacji plakaty i inne gadżety.  Co niniejszym czynimy…

 

 

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *