Katarzynki 2019 – czyli w świątecznej podróży

W miniony listopadowy weekend postanowiliśmy wybrać się w podróż i odwiedzić miejsca w których zostały przygotowane wydarzenia dla miłośników kolei w związku ze zbliżającym się świętem patronki kolejarzy Świętej Katarzyny. I tak los rzucił nas m.in. do Bydgoszczy i Wrocławia. 


W sobotę dojechaliśmy do Bydgoszczy gdzie Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy zorganizowało wystawę taboru kolejowego. Do Bydgoszczy przyjechał następujący tabor: EU07-128 – PKP CARGO świeżo po naprawie P4 oraz która dzięki staraniom miłośników kolei została przywrócona do fabrycznych barw. (31.10.2019), ET41-084 – PKP CARGO, ST44-1256 – PKP CARGO która przeszła naprawę główną oraz modernizacje w zakładach PESA Bydgoszcz. (01.10.2019) Ponadto można było podziwiać: SM42-1290 6Dg – PKP CARGO, Class 66 – 513-02 – Freightliner i Uni Roller Renault – PKP Polskie Linie Kolejowe

Oprócz taboru można było odwiedzić Izbę Tradycji Kolejnictwa która jest dość ciekawie zlokalizowana pomiędzy peronem 3 i 4 na dworca w Bydgoszczy. Została ona odnowiona jeszcze w  roku 1979 w czynie społecznym. w miejscu pierwszego budynku dworcowego jaki zbudowano w Bydgoszczy. Młodsi niech pytają rodziców o  wyjaśnienie terminu – czyn społeczny. W  każdym razie sam budynek jest i podobnie jak zebrane tam eksponaty, prezentuje się okazale

W niedziele wybraliśmy się do Wrocławia gdzie na miłośników kolejnictwa czekały przejażdżki zabytkowym składem oraz lokomotywa parową Seri TKh wokół Wrocławia. Przejazdy zostały zorganizowane przez Turystykę Kolejową TurKol.pl oraz Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Oprócz wydarzeń związanych z obchodami kolejarskiego święta podziwialiśmy również infrastrukturę  dworcową, którą napotkaliśmy w trakcie naszej podróży. Zwiedziliśmy dworzec w Bydgoszczy oraz jego okolice., dworzec w Poznaniu oraz halę dworca we Wrocławiu. Wniosek? Najpiękniej prezentują się nocą, kiedy są podświetlone.

Fot. i tekst: Adam Otrząsek – Foto kolejowe (www.facebook.com/fotokolejowe).

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *