Kolejne elektryki trafią do Sosnowca

14 nowych elektrycznych autobusów kupi Sosnowiec dla swojego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. ‬Miasto znalazło się wśród 13 wybranych w całej Polsce miast, które otrzymają pieniądze na zakup pojazdów z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.


Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozstrzygnęło właśnie konkurs wniosków o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. O środki mogli ubiegać się m.in. przewoźnicy świadczący usługi transportu pasażerskiego.

PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 milionów netto dofinansowania, co stanowi 85% całego, wartego prawie 36,5 mln zł projektu. Za te pieniądze PKM kupi nie tylko nowe elektryczne autobusy, ale wybuduje również całą potrzebną infrastrukturę. – Dofinansowanie pozwoli na zakup 14 autobusów z czego pięć będzie miało 18 metrów, a dziewięć 12 metrów. Wybudujemy również trzy ładowarki pantografowe oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której korzystamy już w tej chwili przy ulicy Mościckiego – wyjaśnia Piotr Drabek, dyrektor PKM Sosnowiec.

Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na dworcu przy ulicy Mościckiego, pozostałe dwie w sosnowieckiej bazie PKM przy ulicy Lenartowicza. Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i są opuszczane z góry na dół, na dach

Nowe „elektryki” będą w sumie obsługiwały 11 linii autobusowych w tym 34, 90, 188, 723. – Jako PKM Sosnowiec jesteśmy właściwie od zaraz gotowi do rozpisania przetargu, który będzie obejmował zarówno zakup pojazdów, jak i całą infrastrukturą towarzyszącą. Liczymy, że autobusy trafią do nas w rok od podpisania umowy z CUPT-em – wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

One comment

  1. Zróbcie coś z autobusem 160S. Przecież to jest paranoja, żeby ten autobus jeździł ulicą Traugutta, a nie przez Kalinową, omijając takie wielkie skupiska ludności na 3 przystankach i przez to autobus jeździ pusty. Chore miasto Sosnowiec

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *