Koleje Śląskie: Kierunek Kluczbork

Jak już informowaliśmy kilka dni temu, od wejścia w życie rozkładu jazdy pociągów 2019/20, co nastąpi 15 grudnia, rozszerza się zakres terytorialny kursowania pociągów Kolei Śląskich. Dotychczasowa linia S8 Oświęcim – Lubliniec zostanie wydłużona do Kluczborka. Oznacza to, że KŚ rozpoczną obsługę regularnych kursów pasażerskich na obszarze województwa opolskiego. Z tej okazji, nasz regionalny przewoźnik kolejowy zaprasza do udziału w przejeździe okolicznościowym na trasie Katowice – Kluczbork. Odbędzie się on w przyszłą sobotę, 30 listopada.


Wiadomo już, że inauguracyjny kurs do Kluczborka odbędzie się jednostką EN76-009 – czyli „Powstańcem Śląskim”, który od kilku miesięcy został „odziany” w malaturę nawiązującą do historii naszego regionu. Natomiast na nazwę handlową połączenia KŚ wybrały hasło Gdacjusz, nawiązując tym samym do istotnej dla Kluczborka postaci Adama Gdacjusza, określanego „Śląskim Mikołajem Rejem”.

Podczas przejazdu będą też i inne atrakcje. Obchodzona będzie nie tylko inauguracja przejazdów do Kluczborka, ale także 135. rocznica oddania do użytku linii kolejowej z Kluczborka do Tarnowskich Gór. Dodatkowo, już pojutrze, czyli w najbliższy poniedziałek przypada Dzień Kolejarza. Ze względu na tę ostatnią okazję nieprzypadkowa jest data startu rezerwacji miejsc na sobotni przejazd specjalny. Zacznie się ona właśnie 25 listopada o godzinie 12:00. Przejazd jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Warto zatem jak najwcześniej zarezerwować sobie miejsce! Aby to zrobić wystarczy skorzystać z formularza rezerwacyjnego zamieszczonego na stronie KŚ . Sam przejazd jest bezpłatny, a potwierdzenie rezerwacji stanowi jednocześnie bilet na przejazd. Wystarczy zatem wydrukować rezerwację lub też przygotować ją do wyświetlenia podczas kontroli na ekranie swojego telefonu. Dodajmy, że do udziału w przejeździe zapraszają marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezes Zarządu Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki.

Z Katowic „Powstaniec Śląski” wystartuje o 10:40, a do celu dotrze o godzinie 13:29. Po drodze zaplanowane są m.in. dłuższe postoje w Lublińcu i Oleśnie oraz oczywiście w samym Kluczborku. Dokładny rozkład jazdy pociągu specjalnego podajemy poniżej.

– Na podróżnych czekają różnego rodzaju niespodzianki i atrakcje – nie zabraknie możliwości zwiedzenia kabiny maszynisty czy zdjęcia w kolejarskiej czapce. Podczas przejazdu będzie można też posłuchać ciekawostek z historii linii kolejowej Kluczbork – Tarnowskie Góry –  informują Kś na swojej stronie wszystkich chcących wybrać na ten wyjątkowy kurs.

 

12 komentarzy

 1. Kluczbork spoko. A kiedy Koleje Śląskie pojadą do Fosowskich albo do Kłobucka i dalej do Chorzewa Siemkowic. Na początku działalności Kolei Śląskich jeździły regularnie pociągi do Kłobucka, a dzisiaj nie ma ani jednego pociągu. Kolejna sprawa, że Koleje Śląskie wjeżdżają do województwa opolskiego, a nie potrafią u siebie zapewnić pociągów w takich miejscach jak Łaziska Średnie, Strumień, Knurów czy Sosnowiec Maczki. Wstyd.

 2. Za PRLu zawsze byly pociagi Katowice-Kluczbork. Ale KSL powinny tez jechac z Pyskowic, przez Gliwice, Bytom, Chorzow Miasto, Hajduki do Katowic.

 3. KŚ pojadą do woj. opolskiego i dobrze. Ale kiedy dojadą do Herb Nowych, Panek, Krzepic, które leżą w woj. śląskim? Jak długo będziemy tu skazani na Przewozy Regionalne, które nie dość, że w weekendy puszczają tylko dwa pociągi to jeszcze nie uznają oferty biletowej KŚ typu bilet dobowy.

 4. To teraz odpowiedź województwa Opolskiego Racławice Ślaskie-Głubczyce-Racibórz i będzie kwita.

 5. Co oznaczają te K i A w rozkładzie ? Tak z ciekawości 😉
  Swoją drogą ruszyła rezerwacja a nie można się zarezerwować bo zablokowany jest wybór połączenia.

  1. O godzinie 12:01 próbowałem zarezerwować miejsce, ale nie udało mi się. Komunikat o braku dostępnych miejsc wyświetla się cały czas

   1. Teraz pokazuje że rezerwacje zakończona a wcześniej cały dzień było że spróbuj za godzinę i nie można było zaznaczyć połączenia.

 6. Próbowałem i wczoraj i dzisiaj – nie da się pozyskać wejściówki na ten pociąg…. 🙁

 7. gdzies czytałem ze opolskie koleje regionalne maja jezdzic w zamian dziennie trasa z opola do lublinca jest to prawda? może ktoś wie na temat co konkretnego??

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *