Komunikacyjna metamorfoza w Dąbrowie Górniczej

Metamorfoza układu drogowego w centrum Dąbrowy Górniczej nabiera realnych kształtów. 15 listopada ogłoszono przetarg na budowę centrum przesiadkowego, tuneli i przejść pod torami kolejowymi w centrum. Zadanie obejmuje też przebudowę torowisk i peronów. Do 11 grudnia wykonawcy mają czas na składanie ofert.


Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A. W jego ramach powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego (łącznie na 375 miejsc), tunel drogowy łączący te ulice, przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów, centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy, droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową, przejście podziemne w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont czeka ul. Kolejową, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie.

Komunikację publiczną trzeba dostosowywać do potrzeb mieszkańców, rozwijać ją i ułatwiać korzystanie z niej. Chodzi nam o takie rozwiązania, które pozwolą sprawnie przemieszczać się, dojechać do pracy, szkoły czy uczelni – zarówno w Dąbrowie, jak i w innych miastach aglomeracji. Mówiąc krótko: pociąg, autobus czy tramwaj muszą być łatwo dostępne, wygodne, docierać na czas w jak najwięcej miejsc, a przez to stanowić alternatywę dla samochodu. Zmiany w śródmieściu będą kolejnym krokiem w tym kierunku – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 227 mln zł. Koszt zadań, które sfinansuje gmina opiewa na 163 mln zł, a leżących po stronie PKP na 64 mln zł. Miasto ubiega się o dofinansowanie w wysokości ponad 56,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcia związane z infrastrukturą kolejową, kwotą 26 mln zł, wesprze Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Prace powinny ruszyć na początku przyszłego roku i potrwać do końca 2022r.

Dalszym etapem będzie przebudowa rejonu dworca w Gołonogu i utworzenie tam centrum przesiadkowego. Planowana jest także kompleksowa modernizacja głównej osi miasta – ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego, gdzie m.in. powstaną zintegrowane przystanki, obsługiwane przez autobusy i tramwaje, drogi rowerowe, a także naziemne przejścia dla pieszych, ułatwiające przemieszczanie się między obiema stronami jezdni. W projekt zaangażowane jest miasto, a także PKP PLK S.A., Tramwaje Śląskie oraz Metropolia GZM.

2 komentarze

  1. Jeśli jeszcze zniknie ten odstraszający od kolei zrujnowany budynek dworca, to można tylko pogratulować i życzyć, żeby inwestycja przyniosła zamierzone efekty.

  2. A co z dworcem w Ząbkowicach? Ząbkowice wydają się ważniejsze dla ruchu pasażerskiego niż Gołonóg. Co z liniową kolejową do Huty Katowice? Był kiedyś projekt przywrócenia przystanków przy tej linii, np. Babiej Ławy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *