Wiślanka i Czechowice – dwa w jednym

PKP PLK poinformowała dzisiaj o podpisaniu dwóch kolosalnie ważnych ważnych umów dla transportu kolejowego w naszym regionie. Mowa o rewitalizacji Wiślanki i węzła Czechowice-Dziedzice. Jednego dnia kilkoma podpisami zakończono trwając,e w pierwszym przypadku nawet i kilkanaście lat, przygotowania do realizacji bardzo ważnych i mających duże znaczenie dla lokalnych społeczności szlaków. Owszem cieszymy się, że wszystko dobrnęło do końca jeśli chodzi o procedury. Teraz pole popisu należy do wykonawców.


Wiślanka

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o dofinansowanie oraz umowy z wykonawcami o wartości prawie 460 mln zł na realizację> projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”. Projekt obejmuje odnowę linii od Chybia i Goleszowa do Wisły Głębce i do Cieszyna. Współfinansowanie zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przypomnijmy, projekt jest podzielony na trzy części (A, B, C). Poszczególne części otrzymali następujący wykonawcy. Część A (Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku podg Bronów – Wisła Głębce) – Trakcja PRKiI. Część B (Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na szlaku Goleszów – Cieszyn) – Torkol i Mar-Bud. Część C (Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w branży srk na stacjach objętych włączeniem do LCS Skoczów) – Krakowskie Zakłady Automatyki

Czechowice-Dziedzice i okolice

Odnowiona stacja w Czechowicach-Dziedzicach oraz wyremontowane szlaki w kierunku Zebrzydowic i Wisły Głębce – to przewidywane efekty modernizacji linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. PKP PLK podpisały właśnie stosowną umowę z wykonawcą i niebawem mają rozpocząć się prace. Ponadto przewidziano odnowienie przystanków Goczałkowice-Zdrój i Zabrzeg. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o.

Wartość prac to 1,4 mld złotych. Projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła- Czechowice – Dziedzice – Zabrzeg”. współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Szczegółowo, co oznaczają podpisy na wykonanie tych dwóch inwestycji i jakie są zaplanowane terminy wykonania dla każdej z nich napiszemy jutro na naszym portalu.

6 komentarzy

 1. Te wiadomości cieszą ale szkoda że nie uwzględniono również odcinka z Bielska do Skoczówa. Wtedy temat kolei na Śląsku Cieszyńskim byłby już zamknięty. A tak znowu będzie trzeba skomleć o remont może z 10 lat.

  1. PiS ma pieniądze, problem w tym, że zamiast w infrastruktur,e kasa idzie w socjal aby zdobyć jak największe poparcie w wyborach a nic tak nie oddziałuje na ludzi jak dodatkowe pieniądze w kieszeni.
   Powtarzam skoro mają na taki socjal i różne dodatki i obniżki podatków jakby chcieli znaleźliby i kasę na remont kolei na odcinku Bielsko-Biała-Skoczów ale to nie jest komercyjne pod względem poparcia dla partii w skali makro.
   Jak państwo dołoży to i cudzik sie stał że GDDKiA dostała pełne finansowanie na zakończenie S69 czyli obejście WG czyli coś co jeszcze 3-4 miesiące temu wydawało sie nierealne. Można jak widać..

 2. W ramach wspomnianych w artykule remontów w rejonie Śląska Cieszyńskiego warto by zastanowic się, czy nie da się wybudować przystanku Czechowice-Dziedzice Wschód przy ulicy Ochodzkiej, oraz łącznicy w Goleszowie, wraz z przystankeim nieco na wschód od Goleszowa.

  Przystanek na wschód od Goleszowa powinien obsługiwać pociągi zarówno do Katowic, jak i do Cieszyna, a także loklane autobusy, natomiast przystanek Czechowice-Dziedzice Wschód powinien obsługiwać pociągi zarówno w ciągu Katowice – Wisła, jak i w ciągu Chybie – Bielsko.

   1. Masz racje, powinienem byl napisac Czechowice-Dziedzice Zachod, ale proponowalbym inna nazwe, np. Cz-Dz Ochodzka lub Cz-Dz Wierzbowa lub Cz-Dz przedmiescie, a to ze wzgledu na bliskosc Rep. Czeskiej (zachod po czesku oznacza wychodek).

 3. Mnie zastanawia jedna rzecz po co remontować cos co przeszlo juz remont chodzi o odc most Wisła do Czechowic jak i do Ochodzy. I zamiast nowego mostu i remontu tego odcinka pieniądze właśnie przeznaczyć na od Bielsko – Skoczów. A odc Czechowice – Ochodza wyremontować jak i stacje Czechowice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *