UTK: Przewozy pasażerskie w sierpniu

Jak wynika z comiesięcznego raportu Urzędu Transportu Kolejowego w sierpniu liczba przewiezionych przez kolej pasażerów przekroczyła 28 mln. Jest to o blisko 2 mln podróżnych większy niż rok wcześniej. Praca przewozowa w sierpniu wyniosła blisko 2,3 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 15,1 mln pociągokilometrów. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera to 80 km (spadek o 2,6%).


Wszyscy przewoźnicy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. W przypadku PKP Intercity był to wzrost o 6,6%, zaś Koleje Śląskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Koleje Dolnośląskie odnotowały wzrosty przekraczające 20%. Największy wzrost w wartościach bezwzględnych odnotowało POLREGIO (Przewozy Regionalne) – ponad 640 tys. podróżnych.

– Kolej jako jedyny środek transportu jest w stanie zapewnić transport bardzo dużej liczby podróżnych w szybki i bezpieczny sposób. To dlatego pociąg staje się pierwszym wyborem dla wielu osób jadących na wypoczynek czy chcących uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych, świętach państwowych czy uroczystościach o charakterze religijnym – podsumowuje wyniki za sierpień Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W okresie od stycznia do sierpnia przewoźnicy przewieźli ponad 217 mln pasażerów, o blisko 13,8 mln (6.8%) podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Praca przewozowa wyniosła 14,8 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna ponad 112,7 mln pociągokilometrów. Wartości te były wyższe odpowiednio o 4,4% oraz 2%.

Rzadko to robimy. Ale tym razem chcemy podkreślić stałą obecność, praktycznie ma to miejsce w każdym miesiącu, Kolei Śląskich w czołówce przewoźników notujących rekordowy przyrost pasażerów w porównaniu z ubiegłym rokiem. To nie tylko sierpień, ale również we wcześniejszych miesiącach nasz regionalny przewoźnik regularny notował rezultaty przekraczające 20 procent więcej pasażerów w porównaniu do 2018..

– Bardzo się cieszymy, że wzrasta zainteresowanie transportem kolejowym. Mamy nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać – łącznie w pierwszym półroczu tego roku odnotowaliśmy wzrost liczby podróżnych o ponad 1,3 mln, Namawiamy zatem dalej wszystkich do przetestowania pociągów Kolei Śląskich i przekonania się, że nasze połączenia to wygodne i szybkie rozwiązanie, który coraz częściej wygrywa w porównaniu z transportem samochodowym, zwłaszcza przy zakorkowanych ulicach i trudnościach ze znalezieniem miejsca do zaparkowania – powiedziała Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

3 komentarze

  1. Świetnie, tylko kiedy pociągi zaczną w adekwatny do wzrastającej ilości pasażerów zwiększać swoją pojemność (czytaj: zaczną jeździć dłuższe)? Jak na razie to ta zwiększająca się ilość podróżnych doprowadzi do standardu podróżowania jak w Indiach – będziemy jeździć na dachu. A może by tak pójść na jakieś zakupy? Co na to marszałek województwa?

  2. Najgorsze jest to, że mówi się o nowych połączeniach i poszerzaniu dotychczasowej oferty, a kompletnie ani słowa o nowym taborze. Kilka elfów II z opcji to za mało. Co KŚ zamierzają zrobić, wyśrubować obiegi na maxa, wozić ludzi KKA, wynająć EN57? Mam nadzieję że jedno pójdzie w parze z drugim.

    1. Wynajęcie EN57 to już jest jakieś rozwiązanie (może nie za komfortowe, ale przynajmniej jest czym jeździć), natomiast nawet na to się nie zanosi, bo to generuje dodatkowe koszty. Lepiej upychać ludzi jak śledzie w beczce (np. puszczając najkrótszego, dwuczłonowego „Elfa 2” w godzinach szczytu do Rybnika). A na dodatek jeszcze robić debilne promocje – studenciak za 1 zł, darmowe przejazdy dla małolatów podczas ferii itd. Można nawet zrobić darmowe przejazdy dla wszystkich na stałe, nie ma problemu, tylko, żeby ci ludzie mieli do czego wsiąść. Darmowe przejazdy na dzień Wojska Polskiego pokazały, że nie ma.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *