Remontowe Magnolia i Bobrówka

W pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego, rocznego rozkładu jazdy, wchodzącego w życie  w grudniu tego  na linii S58 po której kursują pociągi w relacji Cieszyn – Czechowice- Dziedzice i Cieszyn – Katowice początkowo nic się nie zmieni. Potem jednak może wydarzyć się coś ciekawego i atrakcyjnego dla podróżnych korzystających z tego szlaku. A wszystko przez remont odcinka Bronów – Wisła (linia S6).


Linia S58 w grudniu zachowa swój obecny status, a więc co za tym idzie po godzinie 4 rano i przed 13 z Cieszyna będą kursować pociągi relacji Cieszyn – Czechowice – Dziedzice (skomunikowane na ostatniej stacji ze składami w kierunku Katowic. W drodze powrotnej odjadą do Cieszyna po godzinie 6 i 14 (także po skomunikowaniu od strony Katowic). W rozkładzie jazdy pozostaną także trzy pary szybkich pociągów Cieszyn – Katowice tj. „Trzej Bracia”, „Józef Londzin” oraz „Olza”.

Jednak życie nie znosi próżni, a wiadomo, że wiosną mają zacząć się prace remontowe na linii kolejowej do Wisły, a że przy okazji rozpocznie się także remont na trasie Ochodza – Czechowice – Dziedzice oraz przebudowa samej stacji to czeka nas niezły galimatias. Jednak z tego galimatiasu narodzą się całkiem ciekawe pomysły rozkładowe. Tym bardziej, że planowane prace nie tylko na Wiślance ale także na odcinku Ochodza – Czechowice potrwają nawet nie kilka, a kilkanaście miesięcy.

Pierwszym z nich będzie zawieszenie pociągów relacji Cieszyn – Czechowice – Dziedzice, które zostaną zastąpione nowymi pociągami i tak skład o godzinie 4 rano pojedzie w relacji Cieszyn – Pszczyna – Racibórz, a pociąg jeżdżący obecnie przed godziną 13 do Czechowic pojedzie w relacji Cieszyn – Katowice (planowy odjazd o 14:07). W drodze powrotnej oba pociągi z Czechowic do Cieszyna zostaną zastąpione pociągami Katowice – Cieszyn i tak o 5:45 pojedziemy z Katowic do Cieszyna „Bobrówką”, a o 14:09 „Magnolią”. Jak widać oferta Cieszyn – Katowice będzie naprawdę bardzo przyzwoita, bo patrząc na całość składy do Cieszyna z katowickiego dworca będą odjeżdżały do Cieszyna o 5:45, 7:28, 10:46, 14:09 i 18:06 natomiast z Cieszyna 7:53, 9:41, 14:07, 16:07. Pociąg z Cieszyna do Raciborza odjedzie o 3:51 i przesiadając się z niego w Pszczynie dojedziemy do Katowic na 5:45.

Na tę chwilę trudno wyrokować kiedy zacznie się dokładnie remont Wiślanki i linii z Czechowic do Ochodzy dlatego dokładane terminy zmian w rozkładzie, a także uruchomienia „Magnolii” czy „Bobrówki” będą znane po ostatecznym opublikowaniu informacji przez zarządcę infrastruktury.

Tekst: Przemysław Brych

3 komentarze

  1. A po remoncie wejdą PR z relacją Kraków-Czechowice-Cieszyn tworząc atrakcyjne połączenie Śląska Cieszyńskiego ze stolicą Małopolski. Jednocześnie KŚ pojadą z Cieszyna do Katowic przez Goleszów (z krótszym czasem przejazdu).

  2. Przydałyby się też sezonowe i weekendowe połączenia z Krakowa do Wisły. Konieczny jest tutaj jeszcze remont LK 93 między Czechowicami i Trzebinią. Z racji na brak dobrej drogi pomiędzy stolicą Małopolski i Podbeskidziem oraz na gigantyczne korki w popularnych miejscowościach turystycznych, takie połączenie byłoby świetną alternatywą dla samochodu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *