Remtrak w Idzikowicach do rozbudowy

Na terenie oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach wmurowany został kamień węgielny pod III etap modernizacji zakładu. Realizacja rozbudowy zajmie 19 miesięcy, a zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2021 roku. Inwestycyjne warta jest 135 mln zł brutto.


Umowa na III etap modernizacji oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach została podpisana 13 września 2019 r. Zadanie inwestycyjne, o wartości 135 mln zł brutto, wykona konsorcjum firm, w którym liderem jest Przedsiębiorstwo AGAT S.A., a partnerem Hochtief Polska S.A. Po trzech tygodniach od zawarcia kontraktu, 4 października 2019 r. na terenie zakładu doszło do wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Celem trzeciego etapu rozbudowy zakładu PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach jest dalsze podnoszenie jakości wykonywanych napraw taboru kolejowego i usług świadczonych w tym zakresie dla PKP Intercity S.A. Rozbudowa zakładu ma przynieść realne korzyści kolejowej spółce, jak i lokalnym mieszkańcom – inwestycja w oddział oznacza perspektywę zwiększenia zatrudnienia o ponad 400 osób, docelowo gwarantując pracę dla ponad 800 osób.

Oddział w Idzikowicach ma za sobą już dwa etapy rozbudowy, zakończone odpowiednio w 2017 i 2018 roku. Wówczas zakład powiększył się o nową halę produkcyjną wyposażoną w wiele specjalistycznych stanowisk naprawczych. Pozwoliło to m.in. usprawnić proces naprawy wagonów i zwiększyć efektywność.

Nowe hale będą dysponowały szeregiem specjalistycznych stanowisk, na przykład do naprawy zestawów kołowych. Zostaną zamontowane m.in. tokarki do regeneracji profili kół, prasy do zestawów czy linie do naprawy maźnic.

Do naprawy wózków pojazdu (układu biegowego) będą służyły stanowiska tworzące ciąg technologiczny do obsługi poziomu utrzymania P4 i P5, czyli od rozbiórki, poprzez mycie, pomiary i weryfikację, po montaż, regulację i próby wstępnych nacisków zmontowanych wózków. W razie konieczności posłużą również naprawie, regeneracji lub wymianie na nowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *