Dwutorowo po 3 Maja w Chorzowie

Dwutorowa, nowoczesna infrastruktura tramwajowa oraz nowe chodniki, ścieżka rowerowa, jezdnia czy oświetlenie – to wszystko niebawem będzie cechować ulicę 3 Maja w Chorzowie. W poniedziałek 30.09.2019 r. w Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisane zostały umowy z Generalnym Wykonawcą prac.


Po raz kolejny spółka Tramwaje Śląskie S.A. i Miasto Chorzów podjęły współpracę przy modernizacji infrastruktury drogowo-torowej. W minionych latach w ten sposób nowe oblicze zyskały ul. Armii Krajowej i ul. Wolności oraz część Rynku, gdzie powstało centrum przesiadkowe. Teraz podobną metamorfozę przejdzie ul. 3 Maja, czyli jedna z głównych miejskich arterii, łącząca Chorzów ze Świętochłowicami i Rudą Śląską. Zadanie pn. „Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie” jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Zadanie realizowane będzie we współpracy spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.

Postępowanie przetargowe prowadzone przez tramwajową Spółkę, ze względu na kilkukrotne odwołania oferentów od jego wyników do Krajowej Izby Odwoławczej, trwało ponad półtora roku. – To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Kolejne odwołania od przetargu bardzo wydłużyły cały proces, ale w końcu zamknęliśmy wszystkie formalności – zaznaczył Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Ostatecznie Generalnym Wykonawcą prac wybrana została firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic, z ceną ofertową blisko 57,5 mln zł netto.

Prace rozpoczną się za około 2 miesiące, a w ich pierwszym etapie, przez około 4 miesiące, na ul. 3 Maja w Chorzowie ruch tramwajowy zostanie utrzymany. W tym czasie roboty prowadzone będą na odcinku, gdzie dziś funkcjonuje linia dwutorowa, czyli od ul. Katowickiej do przystanku Chorzów Wodociągi. Później konieczne będzie zawieszenie kursowania tramwajów. Na realizację inwestycji w zakresie tramwajowym wykonawca ma 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, zaś w zakresie zlecanym przez MZUiM 6 miesięcy więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *