Więcej Leo Expressu

Leo Express ponownie zwiększa ilość kursów kolejowych na trasie Kraków – Praga. Od 24 października do 14 grudnia pociągi będą jeździć 4 razy w tygodniu: do Krakowa każdego wieczoru od czwartku do niedzieli i z powrotem do Pragi od piątku do poniedziałku rano. Natomiast od 20 grudnia pociągi tego przewoźnika będą kursowały także z Pragi do Wrocławia.


Po codziennych przejazdach podczas wakacji połączenie powróciło do kursów weekendowych. Jednak ze względu na duże zainteresowanie tym połączeniem, zdecydowano o zwiększeniu częstotliwości kursowania pociągów. Rezerwacja miejsc dla tych dodatkowych połączeń jest już w sprzedaży.

Nasi pasażerowie doceniają bezpośrednie, wygodne połączenie między Pragą a Krakowem. Z powodu dużego zainteresowania dodaliśmy więcej połączeń, które są już w sprzedaży od 24 października. Ze względu na zmiany operacyjne oraz restrukturyzację utrzymania zwiększamy przepustowość do 14 grudnia, kiedy to jeden z naszych pociągów zostanie przeniesiony na linię Praga-Wrocław – powiedział Juraj Andrejka, dyrektor Leo Express na Polskę i Ukrainę.

W lipcu ubiegłego roku Leo Express była pierwszą czeską firmą i jedynym prywatnym przewoźnikiem w transporcie kolejowym, który wjechał na polskie tory. Połączenie podczas szczytu turystycznego uruchamiane było codziennie , a po jego zakończeniu powróciło do trybu weekendowego.

– Polskie tory wciąż poddawane są licznym naprawom, co sprawia, że podróż pociągiem jest prawie o godzinę dłuższa niż podróż autobusami Leo Express. Dlatego połączenia kursują poza sezonem tylko w weekend. Jednak nasi pasażerowie nadal mogą wybierać pomiędzy wygodniejszą, ale dłuższą podróżą pociągiem lub szybszą autobusem, do którego muszą się przesiąść. Po zakończeniu remontu torów będziemy myśleć nad innymi rozwiązaniami dla codziennego kursowania – wyjaśnia Andrejka.

Leo Express planuje dalszy rozwój w Polsce, dlatego od 20 grudnia wprowadzone zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe między Pragą a Wrocławiem. Stanie się to dzięki obowiązkowi świadczenia usługi publicznej w regionie pardubickim. Pociągi Leo Express będą odjeżdżać z Pragi w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 18:08. Wrócą w każdą sobotę i niedzielę o 10:28. Na linii będzie używana jednostka elektryczna Leo Express Flirt.

 

 

3 komentarze

 1. Im więcej prywatnych przewoźników na polskich torach tym lepiej. Szkoda, że tak wiele linii transgranicznych jest rozebranych, na przykład Karniów – Głubczyce.

 2. Troks, Karniów to zabytkowe i klimatyczne, ale bardzo małe miasto, zresztą dzisiejsze Gubczyce to nie jest jakas wielka metropolia.

  Zamiast walczyć o linię Karniów – Głubczyce, proponowałbym bardziej się skupić na linii Racibórz – Opawa. Opawa jest wyraźnie większa od Karniowa, dodatkowo do Opawy już od kilku lat jeżdżą pociągi elektryczne.
  Nastepnie, czeska część trasy, czyli odcinek Opawa – Chuchelna jest wciąż używany. Jakby odtworzyć linie kolejowe Racibórz – Głubczyce i Racibórz – Chuchelna (- Opawa), to wtedy odcinek Racibórz (Główny) – Racibórz Studzienna znów będzie funkcjonował jako wspólny odcinek dla tych dwóch kierunków.

 3. A wracając do pociągów LeoExpres, to w artykule nie ma ani słowa o możliwościach kupna biletów na pociągi czy autobusy LE. Pytałem się zarówno w kasach biletowych KŚ oraz PKP IC – żadne z tych kas nie sprzedawają biletów na LE.

  Kiedyś widziałem ogłoszenie, że punkt obsługi klieta KŚ w Katowicach na dworcu sprzedaje bilety na LE, ale czy sprzedaje także obecnie, to nie wiem.

  Po czeskiej stronie kasy biletowe ČD nie prowadzą sprzedaży biletów na LE. Na stacji Ostrava hl.n. bilet na LE można za to kupić w dwóch punktach usługowych w budynku tamtejszego dworca.

  Oczywicie, bilet na LE można też kupić online.

  W artykule brak jest też informacji, czy bilet na pociąg LE można kupić ewentualnie także w pociągu.

  LeoExpress reklamuje się, że bilet na pociag Praga – Kraków można rzekomo kupić już za 19 zł. Tymczasem ja szukałem na ich stronie interntowej biletów w takiej cenie, i jak się domyślacie, pomimo wpisywania różnych dat, nie znalazłem oferty takiego przejazdu od LE w tej cenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *