Z opaską za darmo autobusem

Powiat wodzisławski wspólnie z PKS Racibórz świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Starostwo rozdało 300 sztuk opasek uprawniających do darmowych przejazdów komunikacją powiatową w terminie 16-22 września. Oprócz tego samorząd przygotował wiele innych atrakcji.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2019 roku hasłem przewodnim jest Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, a slogan brzmi Chodź z nami! Powiat Wodzisławski włącza się do kampanii po raz pierwszy.

  • 19 wrzesień

XXVII Rajd Monte Ekonom – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. W ten sposób promujemy komunikację zbiorową oraz chodzenie pieszo. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo – lokalnie, jednak z wykorzystaniem naszych okolicznych „dóbr” – uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli Ośrodku Wypoczynkowym OLZA.

  • 20 wrzesień

„Chodź z nami na piknik!” – event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół

Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

– Prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
– Występy artystyczne naszych uczniów
– Podsumowanie konkursów
– Pokazy strażackie – cięcie samochodu
– Plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
– Tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
– Rowerowy tor przeszkód
– Drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

Oprócz tego, będą nas wspierać różne firmy, związane z branżą zrównoważonego transportu i nie tylko. Zaprosiliśmy do współpracy m.in. Koleje Śląskie, lokalne firmy rowerowe, policję, straż, służby ratownicze i in.

  • 21 wrzesień

Marsz Nordic Walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego Poznajemy miasto przez historię. Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski” Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 45 39 960

  • 22 wrzesień

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamykamy jedną z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy dla pracowników samorządowych – grupy pracowników urzędów miast i gmin z terenu całego powiatu wodzisławskiego wyjadą ze swoich miejscowości, udając się najpierw do centrum Wodzisławia Śl., a następnie na Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

One comment

  1. Ta cała komunikacja powiatowa i miejska Wodzisławia to kpina. Brak jednego biletu w nich, a w ogóle jednego na cały Subregion Zachodni i kolej na nim. Wtedy miałoby to sens. Tak w rzeczywistości ludzie wybierają auto bo cena biletu jest taka sama jak autem, a jada kiedy chcą, gdzie chcą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *