Piknik Drezynowy w Raciborzu

Towarzystwo Entuzjastów Kolei zaprasza wszystkich na Piknik Drezynowy, który będzie miał miejsce w raciborskiej dzielnicy Obora. Impreza odbędzie się z w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.


Odrodzona po 123 latach zaborów Polska stanęła przed koniecznością integracji różnych części kraju. Jednym z istotnych wyzwań było zarówno scalenie sieci kolejowej, należącej wcześniej do różnych państw, jak i jej uzupełnianie w rejonach przygranicznych, szczególnie w rejonach, gdzie istniejące linie kolejowe pozostawały po drugiej stronie granicy.

Razem z TEK zwiedzimy fragment malowniczej linii kolejowej 176 Racibórz Markowice – Olza, gdzie każdy odcinek ma swoją ciekawą historię. Szlak po zamknięciu kopalni Anna przestał być używany i uznano go za niepotrzebny, mimo prowadzonych w okolicy innych działalności, które aż proszą się o wykorzystanie kolei. Wierząc, że kolej wróci do łask, członkowie TEK chronią tor nie tylko przed zarastaniem i działalnością złodziei, ale i lokalnym samorządem, który ciągle zabiega o jego likwidację.

Piknik odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 15 września w godz. 10:00-13:00 w Raciborzu – Oborze – przejazd kolejowy przed bramą Arboretum Bramy Morawskiej.

Źródło – Towarzystwo Entuzjastów Kolei / Facebook

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *