Sirius już w Czechach

Dzisiaj nowy pociąg Leo Express – Sirius, ma pojawić się w Europie. Przebył on ponad 20 000 kilometrów drogą morską. Teraz zostanie wysłany na tor do Velimia w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń i certyfikatów.  Leo Express, który zaprojektował pociąg we współpracy z producentem CRRC, jest autorem i właścicielem zarówno koncepcji, jak i projektu jednostek Sirius. Przewoźnik oczekuje szybkiego procesu certyfikacji i planuje wykorzystać nową jednostkę w ruchu pasażerskim już w przyszłym roku.


– Wspólnie z naszym producentem opracowaliśmy nowy pociąg Leo Express Sirius, który jest dostosowany do potrzeb naszych klientów. Oparliśmy projekt, który jest własnością Leo Express, na doświadczeniu zdobytym poprzez miliard przebytych kilometrów. Jutro przyjedzie do Europy i wierzymy, że wzmocni naszą działalność po szybkim procesie certyfikacji w Velimie – powiedział prezes Leo Express Peter Köhler.

Nazwę Sirius wybrano z ponad 4000 propozycji, które nadesłali pasażerowie. Zwycięska sugestia została nagrodzona kwotą 10.000 leo koron. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń Leo Express postanowił nagrodzić także 20 innych propozycji, których autorzy otrzymali po 2500 leo koron.

W projekt nowego pociągu zaangażowało się wiele czeskich studiów projektowych i krajowych dostawców. Co piąta część używana w pociągu pochodzi z Czech. Z tego kraju pochodzi także cały system bezpieczeństwa. Oprócz tego, że transport kolejowy jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, Sirius może pochwalić się wysokim stopniem odzysku energii i niższym zużyciem dzięki lekkiej aluminiowej konstrukcji. – Jeśli pasażerowie zdecydują się podróżować pociągiem zamiast samochodem, zaoszczędzą 97% energii i przyczynią się do obniżenia emisji – zauważył Peter Köhler.

Także wewnętrzny układ jednostek i poszczególnych elementów został zaprojektowany zgodnie z ich potrzebami, które były monitorowane przez Leo Express w czasie rzeczywistym za pomocą ankiet. Pociąg nie posiada barier dla rodziców z wózkiem, dla pasażerów na wózkach inwalidzkich oraz podróżujących z rowerami. Oczywiście w pociągu jest więcej miejsca na bagaż, narty i rowery. Uwzględniane są również indywidualne potrzeby pasażerów, jak różne klasy podróży i strefa dla dzieci.

Do tej pory Leo Express kupił trzy jednostki Sirius od największego producenta na świecie. Opcja przewiduje jednak nabycie 30 kolejnych jednostek. Całkowita wartość transakcji wynosi 5 miliardów CZK.

Fot. Leo Express

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *