Inżynier Zembrzuski pod parą

W miniony weekend, 7 i 8 września, odbyła się już po raz 9 „Gala Pary” w Jaworzynie Śląskiej organizowana przez Fundacje Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Nie mogło Nas tam zabraknąć, a dokładniej kogoś takiego jak Adam Otrząsek, który systematycznie odwiedza tego typu imprezy. Powód banalny –  jest to jedna z większych imprez kolejowych w ciągu roku na której są prezentowane czynne parowozy.


W tym roku oprócz czynnych parowozów został zaprezentowany autobus szynowy SA102-002, świeżo po zakończonej w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku konserwacji, drezyna Warszawa M20. Pokazano również  lokomotywę Pt31-49, która w najbliższym czasie zostanie odbudowana i przywrócona do ruchu. Przy okazji została nadana jej nazwa „Inżynier Zembrzuski”.

Podczas Gali Pary jak co roku można było również skorzystać z przejazdu zabytkowym składem oraz z drezyny ręcznej. Na Gali Pary oprócz parowozów można było na XVI wiecznym folwarku w Piotrowicach Świdnickich gdzie gości woził zabytkowy amerykański autobus, podziwiać wystawę zabytkowych pojazdów i maszyn rolniczych. Wydarzenie co roku przyciąga wielu miłośników i pasjonatów kolejnictwa, którzy często przejeżdżają setki kilometrów żeby móc zobaczyć czynny parowóz, których z roku na rok na imprezie „Pod parą” ze względu na duże koszty związane z utrzymaniem taboru jest niestety coraz mniej.

LISTA PAROWOZÓW UCZESTNICZĄCYCH W GALI 2019:
431.032 „Ventilovka” (Rep. Czeska)
Rok budowy: 1928
213.901 „Marcelka” (Rep. Czeska)
Rok budowy: 1954
Ol49-59 (Polska)
Rok budowy: 1953
TKt48-18 (Polska – Gospodarz)
Rok budowy: 1951

Tekst i zdjęcia; Adam Otrząsek (Fotografia Kolejowa)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *