Raciborski PKS testuje nowe autobusy

Karsan Atak oraz Isuzu Novocity Life na testach w Raciborzu. Prowadzone testy autobusów mają na celu wyłonienie marki pojazdów, która w najbliższym czasie zastąpi wysłużone już autobusy klasy midi tj. Autosan Solina i Autosan A0909.


W dniach od 27 sierpnia do 10 września na drogach powiatu raciborskiego i wodzisławskiego można było spotkać testowe autobusy Karsan Atak oraz Isuzu Novocity Life. Oba minibusy mają po 8 metrów długości, są klimatyzowane, a na pokład mogą zabrać prawie 60 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących.

Sprowadzone na testy autobusy napędzane są 4,5 litrowym silnikiem Iveco spełniającym najwyższe normy emisji spalin Euro 6 oraz posiadają automatyczne skrzynie biegów. Testowane minibusy wyróżniają się układem drzwi 1-2-0. Pośrodku pojazdu znajduje się niskopodłogowa platforma zapewniająca bezpośredni dostęp do miejsca dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub dla osób podróżujących z dzieckiem w wózku. Pojazdy wyposażone są w funkcję „przyklęku nadwozia” (obniżanie autobusu przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów do poziomu 10-15 centymetrów), klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i elektroniczne tablice kierunkowe.

Testy autobusów odbywały się w normalnym ruchu pasażerskim, a ich celem było określenie parametrów eksploatacyjnych (spalanie paliwa oraz funkcjonalność) w ramach specyfiki komunikacji na terenie obsługiwanym przez raciborski PKS.

Ponadto od 9 sierpnia raciborski PKS posiada w swojej flocie fabrycznie nowy autobus Mercedes Sprinter 519. Nowy Sprinter to autobus w wersji o pojemności 24 miejsc siedzących i posiada wyposażenie w standardzie VIP, co czyni go w taborze PKS najnowocześniejszym i najciekawszym pojazdem. Pojazd ten jest wykorzystywany głównie do obsługi dalekobieżnego połączenia relacji Racibórz – Kraków oraz przewozów okazjonalnych, ale również pojawia się na lokalnych raciborskich trasach.

Fot. PKS Racibórz

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

  1. Od grudnia Racibórz uzyska bezpośrednie połączenie z Krakowem o wiele wygodniejszymi pociągami IC Cracovia i IC Galicja 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *