Komplet Solarisów w Katowicach

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach wzbogaciło się o kolejne 10 nowych autobusów marki Solaris w wersji Urbino 12. Tym samym zakończyła się dostawa autobusów w przetargu na 25 sztuk dwunastometrowych pojazdów.


Do Katowic dostarczono kolejne nowe autobusy – to 25 dwunastometrowych pojazdów marki Solaris, które zakupiono w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. 15 nowoczesnych, ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich jest już w trasie, kolejnych 10 przygotowywanych jest w bazie do swojej pierwszej trasy. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności w ramach „Działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014– 2020″.

Dziś 15 nowych autobusów, zakupionych podczas ostatniego przetargu obsługuje już pasażerów na liniach 9, 10, 13, 37, 115, 130, 133, 138, 632, 653, 689 oraz 950. Kolejnych 10 jest już w bazie PKM Katowice przy ul. Mickiewicza – obecnie realizowane są ostatnie formalności przed ich pierwszym wyjazdem w trasę, tj. trwa rejestracja autobusów, a także montaż odpowiedniego oznakowania. W swoją pierwszą trasę pojazdy wyjadą w przyszłym miesiącu.

Pojazdy te są już IV generacją autobusów Solaris z rodziny „Urbino”, w pełni spełniającą normę emisji spalin EURO 6. W każdym z nich znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć Wi-Fi, dostępna dla pasażerów. Są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz pojazdu (w zależności od temperatury zewnętrznej). Podróżujący docenią z pewnością duże i czytelne wyświetlacze z dynamiczną informacją o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, głosowe zapowiedzi przystanków oraz przyciski dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille’a. Wśród dodatkowych atrybutów warto wspomnieć o monitoringu przestrzeni pasażerskiej, dodatkowym oświetleniu pomostów wejściowych, jak również o tzw. przyklęku i platformie dla wózków inwalidzkich.

Fot. PKM Katowice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *