Koleje Śląskie: Na defiladę za darmo

Jutro odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku w naszym regionie, czyli celebracja 100. Rocznicy I Powstania Śląskiego. Z tej okazji zaplanowano w Katowicach defiladę wojskową i mnóstwo innych atrakcji.  Aby dojechać na uroczystość i wrócić do domu ze wspólnego świętowania Koleje Śląskie oferują możliwość skorzystania z bezpłatnych przejazdów na pokładach swoich pociągów.


W ramach ułatwienia uczestnikom wydarzenia dotarcia na defiladę, jutro KŚ wprowadzają bezpłatne przejazdy swoimi pociągami. Będą one obejmować wszystkie linie obsługiwane przez przewoźnika, z wyłączeniem przygranicznych pociągów w kierunku Bohumina oraz połączenia specjalnego Ornak na odcinku Bielsko-Biała – Zakopane. Uczestnicy defilady nie muszą w żaden sposób rezerwować biletów na przejazd, wystarczy tylko wybrać dogodne połączenie w kierunku Katowic, skąd pieszo lub komunikacją miejską będzie można dotrzeć na miejsce defilady. Uczestnikom święta proponujemy również możliwość bezpłatnego przejazdu w przypadku powrotnych podróży. Informujemy przy tym, że w przypadku przewozu rowerów oraz zwierząt obowiązuje standardowa taryfa przejazdowa. Dodatkowo powiadamiamy, iż na terenie dworca kolejowego w Katowicach będzie można w tym dniu skorzystać z pomocy mobilnych informatorów.

Koleje Śląskie informują i apelują, iż z racji dużego zainteresowania dotarciem na defiladę koleją, w pociągach może występować wzmożony ruch potoków pasażerskich. Wszystkich podróżnych planujących uczestnictwo w wydarzeniu przewoźnik zachęca również do wcześniejszego przyjazdu do Katowic w celu możliwości podróżowania w bardziej komfortowych warunkach.

Z okazji obchodów okrągłej rocznicy wybuchu powstania ulice aglomeracji śląskiej zapełni najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród nich będzie można zobaczyć m.in.: czołgi Leopard 2 czy słynne kołowe transportery opancerzone Rosomak. Nie zabraknie samochodów ciężarowo-osobowych HMMWV, wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, moździerzy samobieżnych Rak, pojazdów saperskich Topola i wielu, wielu innych pojazdów opancerzonych, które wykorzystywane są na misjach Wojsk Polskich w przeróżnych zakątkach świata.

Prezentacji pojazdów lądowych będzie towarzyszyć podniebna defilada, którą rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Na niebie pojawią się również myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Uczestnicy defilady będą mogli zobaczyć na niebie samoloty przeznaczone do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców. Pokazy zwieńczy piknik wojskowy organizowany przez żołnierzy Wojska Polskiego, na którym będzie można np. z bliska przyjrzeć się wspaniałym maszynom pancernym, jak i również spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

9 komentarzy

 1. Jakie za darmo!? Piadze se wydrukowali czy co? Kiedy się ludzie nauczą że każdy za to płaci.Kur… KŚ to jakas i ten marszałek to jakaś gleboka komuna. Choc i tak nic nie przebije „darmowych” pociągów na imprezę jakiegoś farorza w Kokotku. Ale o tym tutaj to jakoś cicho sza bylo… Niciwnego że na tym Śląsku coraz mniej ludzi mieszka.

 2. Ciekawe czy marszałek zapłaci za te przejazdy własnej kieszeni???? Propaganda i kampania wyborcza za pieniądze podatników.

 3. Do przedmówców: Warto zapoznać się, jak działa system podatkowy i na jakich zasadach odbywa się redystrybucja środków z budżetu państwowego/samorządowego. Czytając komentarze na temat zielonych śród, akcji Kolej na ferie czy właśnie teraz dojazdów na defiladę mam wrażenie że wiedza społeczeństwa na ten temat jest mniej więcej taka jak np. w zakresie fizyki kwantowej czy chemii molekularnej.
  Jeżeli ktoś naiwnie wierzy w zasadę „płacę podatki, więc państwo ma robić to co ja chcę bo to moje pieniądze” niech się wyprowadzi… na inną planetę.
  Ja sam zaś nie jestem z kolei żadnym „urzędasem” ani wykształciuchem. Ale nie jestem też hipokrytą tak jak niektórzy. Jest drogo – jest im źle. Jest tanio – też jest im źle. Nie ma nic za darmo – także jest im źle. Dają coś za darmo – również jest im źle. Więc kiedy w końcu (tym niektórym) będzie dobrze?

  1. Jeszcze się taki nie narodził coby wszystkim dogodził ale nie w tym rzecz by wszystkim było dobrze.
   Chodzi o pewna zasadę…nie można ludzi uczyć że jest coś za darmo bo nie ma! A jeżeli ktoś tak mówi to jest idiotą lub chorym psychicznie manipulatorem.
   Te „darmowe” powinny być chociaż za złotówke. To bowiem zmusi ludzi do wyciągniecia tej złotówki z portfela i uruchomienie podswiadomie pewnego procesu myślowego. Tak, zarobiłem te pieniądze a teraz przekażę je komuś kto również pracuje i będę ja, i on mial z tego korzyść. To uczy szacunku do pieniędzy
   i czyjejś parcy. Inaczej ten kraj będzie zawsze zaściankiem Europy. I tyle w temacie o to tylko chodzi. A organizowanie „darmowych” przejazdów dla wąskiej grupy ludzi tak jak te przejazdy dzieciece przez ferie czy impreza farorza jest wysoce nieetyczne i powinno być karalne.

 4. witam.fajnie że za darmo,jednak większość ludzi ze stacji pośrednich między lublincem a katowicami,niemiała szans wejścia do pociągu .Znowu ktoś nie pomyślał ,szkoda tych zapłakanych.dzieci i sfrustrowanych rodziców.piszę to pod rozwagę decydentów koleji śląskich ,jak i miast tarnowskie góry,radzionków,bytom.

 5. Pociągi do/ z Żywca i Bielska totalnie zapchane. Tak się kończy zabawa z polityką i darmowymi przejazdami. No comment.

 6. Apel.
  Drodzy Włodarze Województwa oraz KS, wczorajsze doświadczenie udowadnia jak bardzo potrzeba kolejnych przetargów na zakup nowych wielkopojemnych EZT, chęć rozwoju oraz stały wzrost przewozu osób na obecnych liniach już wyczerpał możliwości posiadanego obecnie taboru, nawet już w tej chwili występują jego braki w przypadku przyczyn losowych czego nieraz doświadczamy, a organizacja takich imprez całkowicie rozkłada funkcjonowanie tej spółki w całym województwie.
  Pozdrawiam i życzę konstruktywnych decyzji w tym temacie by żyło i jeździło nam się wszystkim bezpieczniej i w lepszych warunkach…

 7. Zastanawiałem się, czy nie można by tak zrobić na Kolejach Śląskich na takie okazje, jak opisane święto 15 sierpnia 2019: bilety całodobowe w przedsprzedaży tylko w kasach za 4 zł, a bilet całdobowy zakupiony w dzień uroczystości (w kasie lub w pociągu, jak nie ma kasy czynnej) za 8 zł. W ten sposób KŚ, poprzez liczbę sprzedanych biletów z przedsprzedaży mogłyby oszacować frekwencję w pociągach n dzień uroczystości, natomiast znając liczbę sprzedanych biletów i z przedsprzedaży i z samego dnia uroczystości, mieć statystykę oraz także obraz na przyszłość, jakie jest zainteresowanie przewozami pasażerskimi w taki dzień.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *