161 milionów w pół roku

– W pierwszym półroczu kolej przewiozła ponad 161 milionów pasażerów. W każdym miesiącu liczba pasażerów była wyższa niż w poprzednim roku, a najwięcej osób przewieziono w marcu, maju oraz w czerwcu. Świadczy to o stałym trendzie wzrostowym w podróżach koleją w Polsce – napisane jest w raporcie opublikowanym przez Urząd Transportu Kolejowego.


W okresie sześciu pierwszych miesięcy roku łączny wzrost liczby pasażerów wyniósł ponad 7% (o ponad 9 mln pasażerów) licząc rok do roku. Praca przewozowa za ten okres wyniosła 10,4 mld pasażerokilometrów i wzrosła o ponad 5% (ponad 0,5 mld pasażerokilometrów), zaś eksploatacyjna 83,2 mln pociągokilometrów – wzrost o 2,3% (1,9 mln pociągokilometrów).

W czerwcu 2019 liczba pasażerów wyniosła ponad 27, 3 mln. To o o 5,3% więcej niż w czerwcu roku ubiegłego. Praca przewozowa wyniosła 1,9 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 13,8 pociągokilometrów. Wartości te były wyższe niż w czerwcu ubiegłego roku odpowiednio o 4,8% oraz 2,5%. W czerwcu rozpoczęły się podróże wakacyjne na większe odległości. Widoczne jest to w średniej odległości przejazdu jednego pasażera, która wzrosła do 70 km, co w stosunku do maja oznacza wzrost o 4 km.

– Wyniki przewozowe z pierwszego półrocza nastrajają optymistycznie. Ponad 7-procentowy wzrost liczby pasażerów oznacza, że rok może się zakończyć z wynikiem bliskim 330 mln podróżnych, którzy wybrali kolej – komentuje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Dokładne informacje z wyszczególnieniem rezultatów każdego z przewoźników znajdziecie tutaj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *