PKP PLK: Półmetek akcji „Bezpieczny piątek”

Kolejarze liczą, że będzie bezpieczniej po 300 akcjach i poinformowaniu 26 tysięcy kierowców w ramach dodatkowych działań „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są na półmetku wakacyjnych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych. To część kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! W miniony piątek przeprowadzono kolejne 42 kolejne akcje – m.in. w Bydgoszczy, Ełku, Iławie, Sosnowcu, Sulejówku i Zduńskiej Woli.


By wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą akcję „Bezpieczny piątek” w ramach istniejącej od 2005 roku kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym jej celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Dodatkowe kontrole kierowców, rowerzystów i pieszych przypominają o tym jak nie należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych. Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili 300 akcji. W miniony piątek o sposobach bezpiecznego przekraczania torów kolejarze informowali na 42 przejazdach, m.in. w Bydgoszczy, Ełku, Warszawie, Lubartowie, Poroninie, Łapach, Tychach i Włoszczowej. Łącznie, 26 tysiącom kierowców przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do 3,5 tysięcy dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory.

„Bezpieczne piątki” to także okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy, omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami.

Także Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych w czasie wakacji – szczególnie w pociągach i na stacjach. Częściej sprawdzane są służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”, by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach obecne są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom.

Fot. PKP PLK

ppz: Tak wyglądał „Bezpieczny piątek” kilka dni temu na przejeździe kolejowym w Sosnowcu na ulicy Ostrogórskiej

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *