Nadjeżdża Tour de Pologne

Początek sierpnia to czas kolarzy, dokładniej naszego narodowego wyścigu w tej dyscyplinie. Tegoroczny, 76. Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę 3 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 9 sierpnia 2019 r. w Bukowinie Tatrzańskiej. Na drogach naszego regionu zawodników ujrzymy od niedzieli, 4 sierpnia, do środy, 7 sierpnia. Tradycyjnie, TdP to okres utrudnień na drogach i dużej reorganizacji funkcjonowania komunikacji. Warto wspomnieć tu również o wątku kolejowym związanym z TdP. Jednym z partnerów narodowego wyścigu jest PKP Intercity.


PKP Intercity ufunduje nagrody dla najszybszego zawodnika i dla najlepszej drużyny rywalizacji. Ponadto na mecie etapów w Katowicach i Krakowie PKP Intercity stworzy specjalną strefę dla fanów. W ramach współpracy z organizatorami wyścigu, największy narodowy przewoźnik kolejowy ufunduje dwie nagrody. Pierwsza z nich trafi w ręce najszybszego zawodnika II etapu – na odcinku mierzącym 153 kilometry (4 sierpnia 2019 r.) z Tarnowskich Gór do Katowic, nazywanych „Świątynią Sprintu”.Druga z nagród trafi do najlepszej drużyny całego wyścigu i zostanie wręczona na mecie ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej (9 sierpnia 2019 r.)

PKP Intercity jako parter 76. Tour de Pologne przygotuje również specjalne atrakcje dla kibiców. Fani będą mogli odwiedzić specjalne strefy przewoźnika dostępne na mecie etapów w Krakowie i Katowicach. Na kibiców czekać będą liczne atrakcje – m.in mobilny serwis rowerowy, w którym będzie można wykonać proste naprawy, wyregulować przerzutki czy hamulce, czy też sprawdzić swoje kolarskie umiejętności na profesjonalnym trenażerze. 

Wyścig Tour de Pologne to połączenie pasjonującej walki, rywalizacji w duchu sportu i mnóstwa pozytywnych emocji, które są inspiracją dla przyszłych młodych sportowców. Cieszymy się, że dzięki współpracy z PKP Intercity możemy zapisać kolejną piękną kartę w historii najsłynniejszego kolarskiego wyścigu w Polsce – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

W naszym regionie kolarze pojawią się w niedzielę, podczas drugiego etapu Trasa prowadzi z Tarnowskich Gór do Katowic. Po starcie peleton pokona 32-kilometrową rundę wokół Tarnowskich Gór, po czym ruszy na południe. Na trasie znajdują się trzy lotne premie w Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich i Katowicach. W stolicy województwa śląskiego kolarze pokonają trzy 20-kilometrowe rundy i powalczą na finiszu przy katowickim Spodku.

Następnego dnia rywalizacja rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie znajduje się także Premia Specjalna 100-lecie Powstań Śląskich. Kolarze wyruszą na południe, a na trasie napotkają lotną i górską premię – obie w Rybniku. Po wjeździe do Zabrza cztery szybkie rundy po sześć kilometrów i sprinterski finisz.

Czwartego dnia, wtorek 6 sierpnia, Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie w Jaworznie kolarze pojadą na południe. Potem peleton wjedzie w malownicze Beskidy, gdzie peleton pokona dwie rundy po 38,5 kilometra. Tam na trasie znajdują się dwie Górskie Premie TAURON pierwszej kategorii – Kocierz oraz dwie drugiej kategorii – Wielka Puszcza. Partnerem mety, która zlokalizowana jest przy Kocierz Hotel&Spa, jest Województwo Śląskie. I jeszcze w środę kolarze pojawią się w Bielsku-Białej, gzie zaplanowano finisz etapu, którego start wyznaczono w Wieliczce.

Koleje Śląskie informują natomiast, że w związku z przejazdem wyścigu kolarskiego Tour de Pologne w dniu 5 sierpnia 2019 roku pomiędzy godziną 15:00 a 17:30, miejsce zatrzymywania się autobusów zastępczej komunikacji zostanie przeniesione na przystanek Rybnik Policja przy placu Armii Krajowej obok budynku Komendy Miejskiej Policji. Tutaj SZCZEGÓŁY.

W związku z organizacją na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyścigów Tour de Pologne oraz Kinder+Sport, również Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza szereg zmian w organizacji komunikacji miejskiej. Będą one obowiązywać od 4 do 6 sierpnia (od niedzieli do wtorku).

– Dokładne określenie czasu zamknięcia poszczególnych odcinków dróg i skrzyżowań jest niemożliwe, dlatego prosimy o traktowanie poniższych ustaleń jako informacji pomocniczych podczas planowania podróży. W przypadku linii niewymienionych, których trasa przejazdu autobusów koliduje z trasą 76. Tour de Pologne, należy liczyć się z utrudnieniami w podróży wynikającymi z chwilowego wstrzymania ruchu – informuje na swojej stronie ZTM.

Szczegóły zmian w komunikacji miejskiej  TUTAJ

Fot. PKP Intercity

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *