Kolejna kolej na Pogorię

Dąbrowa Górnicza Pogoria. Sezonowy przystanek kolejowy mający ułatwić dotarcie mieszkańcom regionu do popularnego regionu. To jedno z niewielu miejsc oferujące dojazd w pobliże plaży z wykorzystaniem transportu kolejowego. Działa od dwóch lat i skoro nie zrezygnowano z tego pomysłu to należy wnioskować, że się przyjął.


W natłoku dziwnych rzeczy które się ostatnio dzieją zapomnieliśmy wspomnieć, ze od czerwcowej korekty rozkładu jazdy Koleje Śląskie oferują nam 20 pociągów każdego dnia zatrzymujących się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Większość z nich to połączenia Gliwice – Częstochowa – Gliwice, choć niewielka część z nich to te funkcjonujące na odcinku Gliwice – Zawiercie – Gliwice. Przeciętny czas przejazdu z Gliwic wynosi godzinę, z Katowic 25 minut, a z Sosnowca kwadrans. Z drugiej strony – z Częstochowy – 65 minut, z Zawiercia 20 minut. Warto pamiętać, że nie wszystkie kursy linii S1 mają zaplanowany postój na Pogorii i warto sprawdzić, czy ten którym zamierzamy się tam wybrać akurat się tam zatrzymuje.

Przypomnijmy, przystanek funkcjonuje dopiero trzeci sezon, a sprawa była możliwa do realizacji dzięki szybkiemu porozumieniu Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie z KŚ na zasadzie – odnowimy przystanek jak wy zatrzymacie pociągi, drudzy powiedzieli – zatrzymamy pociągi jak wy odnowicie przystanek. I tym sposobem od 2017 roku otrzymaliśmy dodatkowy, sezonowy postój pociągów w pobliżu popularnego kąpieliska.

Malkontenci w ubiegłym roku podkreślali, że przystanek jest jednak umieszczony dość daleko od najbliższego kąpieliska. Zgoda, na plażę to pociągi jeszcze nie wjeżdżają i nie zatrzymują się tuż obok stanowiska ratownika. Ale w wariancie który aktualnie obowiązuje, też nie jest przecież źle. Wystarczy wyjść z peronu i idąc wzdłuż torów dalej w kierunku Ząbkowic, minąć kolejne ośrodki wypoczynkowe, skręcić w lewo i za kilkaset metrów jesteśmy na strzeżonym kąpielisku z całą niezbędną infrastrukturą do plażowania. Łącznie 20 minut niezbyt intensywnego spaceru. A warunki na Pogorii całkiem przyzwoite….

One comment

  1. To jest dobra promocja tego przystanku. Proponuję, żeby Państwo rozszerzyli to na na inne przystanki. Przy okazji wyjdzie, że niektóre z takich czy innych przyczyn nie spełniają swojej roli. Może dzięki tym artykułom coś się zmieni na lepsze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *