Windą po Lublińcu

PKP PLK rozpoczęły prace, efektem których będzie lepsza dostępność stacji Lubliniec dla pasażerów, szczególnie tych z ograniczoną możliwością poruszania się. Mowa o trzech windach od strony miasta i na peronach, które mają zostać zamontowane do końca roku. Na podniesienie komfortu obsługi na stacji PKP PLK wyda prawie 4 mln złotych.


Według planów zarządcy infrastruktury – nowe urządzenia zastąpią platformy przyschodowe. Windy zaplanowano tak, by możliwe było swobodne wejście do nich z wózkiem lub rowerem. Wartość prac to 1,7 mln złotych, a planowany termin realizacji zadania to koniec 2019 roku. Przypomnijmy, że Lubliniec to stacja węzłowa, z której odjeżdżają pociągi w kierunku Opola, Częstochowy, Katowic, Kluczborka i dalej Poznania. Leży ona na skrzyżowaniu uczęszczanych szlaków kolejowych. Kursują tu m.in pociągi z Katowic i Krakowa do Poznania, bardzo oblegane pociągi z Krakowa do Wrocławia i pociągi EIP relacji Warszawa – Wrocław. W ruchu regionalnym stacja obsługiwana jest zarówno przez Koleje Śląskie jak i Przewozy Regionalne

PLK ogłosiły też przetarg na projekt i budowę systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na stacji w Lublińcu. Dodatkowa informacja zapewni także wygodniejsze podróżowanie mieszkańcom, a także dzieciom i młodzieży dojeżdżającej do szkół w tej miejscowości. Na stacji będzie też bezpieczniej dzięki założeniu monitoringu na peronach i w przejściu podziemnym. Zakończenie prac o wartości ponad 2 mln zł zaplanowano do końca tego roku.

One comment

  1. To dobrze, że grupa PKP inwestuje. Niedobrze, że efekt tych inwestycji nie zawsze jest należycie utrzymywany i mamy takie przykłady jak niekończący się problem z ruchomymi schodami na dworcu w Katowicach, czy częste awarie wind na dworcu w Bielsku-Białej i inne. W PKP zawsze był problem ze zrozumieniem, że zbudować obiekt to jedno a utrzymać go przez lata w pełnej sprawności to drugie i to drugie jest często trudniejsze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *