A na Węgrzech KISS

Pierwszy pociąg KISS został oficjalnie wyprowadzony z hali montażowej na terenie Dunakeszi Automotive Repair Ltd. Dzięki umowie między MÁV-START a Stadler Bussnang AG, od lutego 2020 r. pociągi KISS rozpoczną kursy na podmiejskich liniach kolejowych Vác i Cegléd. Kolejne 8 piętrowych pociągów przyjedzie na początku 2021 r.


Dwa pociągi KISS rozpoczną oficjalne wielomiesięczne testy w Niemczech i Czechach, co jest warunkiem uzyskania homologacji wymaganej do dopuszczenia do eksploatacji. Aby przyspieszyć ten proces, Stadler przeprowadzi testy równolegle z trzema pojazdami, podczas gdy dwa inne będą wykonywać zadania edukacyjne i szkoleniowe.

László Mosóczi, sekretarz stanu ds. Polityki transportowej w Ministerstwie Innowacji i Technologii, podkreślił – Dwupokładowe pociągi KISS z pewnością staną się tak samo symbolem odnowy węgierskich linii kolejowych, jak krajowe FLIRT od ponad półtora roku.

Jednostki KISS zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, klimatyzowaną kabinę, sieć WI-FI, złącza sieciowe do ładowania telefonów komórkowych i laptopów oraz nowoczesny system kamer. Dwupiętrowe pociągi będą miały trzy toalety standardowe i jedną dla niepełnosprawnych, a przestrzenie wielofunkcyjne mogą pomieścić cztery wózki inwalidzkie, 12 rowerów lub 5 wózków (liczba rowerów może być elastycznie powiększona o dodatkowe 24 jednostki, aby zaspokoić zwiększone potrzeby podróżowania w sezonie turystycznym z rowerami). Pociągi są produkowane zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa i są również dostarczane przez producenta wraz z systemem sterowania pociągiem ETCS L2.

Fot. MÁV-START

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *