Jest umowa na nowe autobusy

W połowie tygodnia w siedzibie bielskiego PKS-u podpisana została umowa na dostawę 26 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG. Zamówienie zostanie zrealizowane przez producenta Solaris Bus & Coach za kwotę 32.075.940,00 PLN brutto.


W środę, tj. 3 lipca br. w siedzibie PKS Bielsko-Biała przedstawiciele Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego i beskidzkiego PKS-u podpisali z Solaris Bus & Coach umowę na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Autobusy spod znaku „jamnika” trafią na drogi powiatu bielskiego i okolic w dwóch dostawach. Pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk uzupełni tabor przewoźnika już w I połowie przyszłego roku. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. Autobusy klasy „MAXI” Urbino 12 CNG wyposażone w wszelkie udogodnienia dla pasażerów, wycenione zostały przez oferenta na 1.003.000,00 PLN netto, co daje cenę łączną 32.075.940,00 PLN brutto.

Każdy z nowych autobusów umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewniony będzie przez dwa wejścia w układzie 2-2-0. Pojazdy będą napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6 o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. Autobusy będą klimatyzowane z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców czuwać będzie monitoring. O czytelność komunikatów dla pasażerów zadbają trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości, świecące na biało. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków.

Autobusy oznakowane będą nowym logotypem Komunikacji Beskidzkiej, a ich kolorystyka jest na razie tajemnicą.

Fot. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny

3 komentarze

  1. Jak dla mnie dla PKSu bez sensu jest robienie autobusów z 3 parami drzwi. W z zupełności wystarcza 1 wejście koło kierowcy w celu kupna lub okazania biletu u kierowcy, i środkowe bądź tylne na wyjście dla pasażerów. I w tym momencie otrzymujemy dodatkowe dla pasażerów miejsca.

  2. A w Cieszynie dalej autobusy rodem z Uzbekistanu. A tak serio to trochę wstyd, ze w większość okolicznych miast powiatowych inwestuje w nowe ekologiczne autobusy, a ZGK w Cieszyn kupuje pojedyncze sztuki używanych autobusów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *