Nad Bałtyk pociągiem (Cz.2)

Wczoraj zaprezentowaliśmy pokrótce możliwości skorzystania z połączeń kolejowych, dostępnych w naszym regionie jako środka dotarcia nad nasze wybrzeże. Podaliśmy listę przykładowych pociągów, z których można skorzystać jeśli chcemy wykorzystać noc jako czas podróży. Dzisiaj kilka słów o rozwiązaniach, z których mogą skorzystać ci, którzy jednak wybierają kolej, ale nocą podróżować nie chcą.


Nie można powiedzieć, że poza sezonem wakacyjnym nie można wykorzystać kolei jako środka podróży nad Bałtyk. Czy do Szczecina, czy do Kołobrzegu, nie mówiąc już o Trójmieście. Oferta jest dość ciekawa i różnorodna. Od najdroższych EIP, przez te ze zmodernizowanym taborem kategorii IC, na poczciwym TLK kończąc. Różnoraki jest również przekrój tras, którymi nad nasze polskie morze możemy dotrzeć. Jest z czego wybierać.

Oczywiście, te wszystkie połączenia pozostaną w rozkładzie na czas wakacji. Z Katowic, podobnie jak z Bielska-Białej, Częstochowy czy Częstochowy Stradom, od rana będziemy mieli możliwość skorzystać z funkcjonujących do tej pory połączeń na północ Polski. Uczulamy tylko na dokładne sprawdzenie połączenia w interesującym nas dniu, bo w wielu przypadkach polaczenia są rozpisane „po naszemu”, czyli w siedmiu wersjach kursowania w ciągu dwóch miesięcy.

Nowością będzie pociąg kategorii EIC – Fregata. Będzie ona kursowała tylko raz w tygodniu. W każdy sobotni poranek, o godzinie 4:40 pociąg rozpocznie kurs w Bielsku-Białej. Potem Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Tychy, Katowice (odj.5:31), Sosnowiec, Zawiercie i Warszawa. Dotąd trasa pokrywa się z kursującym codziennie EIC Ondraszek. W soboty, w przeciwieństwie do pozostałych dni tygodnia, pociąg nie skończy jednak biegu w Warszawie Wschodniej tylko przez Iławę, Malbork dowiezie nas do Trójmiasta (Gdańsk Gł. – 11:57 , Sopot – 12.14, Gdynia – 12:23 ). A komu jeszcze mało, to dalej Słupsk (przyj, 13:37), Koszalin (przyj.14:19, by o godzinie zakończyć bieg o godzinie 15:01 w Kołobrzegu. W niedzielę pociąg pojedzie w odwrotnej relacji. Kołobrzeg 15:12, Gdynia Główna 17:42, Gdańsk Główny 18:09, Warszawa Centralna 21:15, Katowice (przyj. 23:48), Bielsko-Biała Główna (przyj. 0:38).

Co się tyczy Bielska-Białej, to, oprócz wspomnianej weekendowej Fregaty, ciekawostką będzie uruchomienie pociągu TLK Pirania, który podobnie jak wieczorny TLK Pirat połączy miasto spod Szyndzielni z Kołobrzegiem. W przeciwieństwie do nocnej wersji – Pirania pojedzie przez Pszczynę, Żory, Rybnik do Wrocławia i dalej przez Zieloną Górę i Rzepin do Szczecina. I tu ciekawostka. W kierunku Kołobrzegu pociąg nie pojedzie dalej przez Stargard i Świdwin, tylko przez Goleniów, Płoty i Trzebiatów. Całość podróży od stacji początkowej do końcowej – równe 12 godzin. Wyjazd ze stacji Bielsko-Biała Główna o godzinie 6:02.

One comment

  1. Nicea-Moskwa plus Vltava kursuje przez Knurow,Gliwice, Toszek Północny na Herby Stare i Czestochowe i tylko z postojami technicznymi. Jazdy na zapoznanie szlaku były na odcinku Gliwice-Leszczyny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *