Nad Bałtyk pociągiem (Cz.1)

Dokładnie za tydzień, nie dość, że będziemy mieli długi weekend, to jeszcze właśnie na wtedy wyznaczono początek letnich wakacji. To czas, gdy na trasy wyruszają specjalne połączenia turystyczne z południa Polski nad nasze wybrzeże. Spróbujemy przejrzeć ofertę połączeń nocnych z naszego regionu, dzięki którym przez najbliższe ponad dwa miesiące będziemy mogli dotrzeć nad Bałtyk. Dzisiaj prześledzimy propozycje dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z nocnego połączenia. Jutro, kursy dzienne…


Katowice

O godzinie 20.20 z katowickiego dworca nad Bałtyk wyruszy TLK Rozewie, zaczynający swój bieg o godzinie 19.02 w Bielsku-Białej. Przez Wrocław, Poznań, Bydgoszcz dotrze do Trójmiasta, gdzie o 6.42 skończy bieg, odwiedzając jeszcze po drodze o godzinie 6.15 Gdańsk Główny. Z tego, co podaje PKP PLK na swoich plakatach, to od 18 czerwca nie będzie już w Rozewiu grupy wagonów do Świnoujścia.

Do tego miasta będziemy mieli od 19 czerwca do dyspozycji bezpośredni pociąg, czyli TLK Wolin, który rozpocznie swój bieg w Krakowie. Z Katowic odjedzie o 21.11 i przez Wrocław i potem dalej „nadodrzanką” przez Zieloną Górę i Rzepin, trzeba przyznać, że szybko i sprawnie dowiezie nas do Świnoujścia. Już na 6.31. Po drodze Wolin „zaliczy” jeszcze m.in. Szczecin (przyj.4.44) i Międzyzdroje (przyj. 6.16.). We Wrocławiu dołączana będzie grupa wagonów z TLK Pirat, rozpoczynającego bieg w Bielsku-Białej.

Kolejny pociąg nad Bałtyk z Katowic będziemy mieli o godzinie 22.11. To TLK Wydmy. Staje się już tradycją, że początek biegu ma miejsce w czeskim Bohuminie, skąd przez Wodzisław Śląski i Rybnik dociera do stolicy województwa. A stamtąd do Gdyni (przyj. 5.54), gdzie będzie dzielony na grupę do Helu (przyj. 8.30) i Łeby (przyj. 8.35). Dla tych, którzy pamiętają podróże nad nasze morze w czasach nieco dawniejszych istotną będzie informacja, że Wydmy pojadą do Trójmiasta przez Chorzów Miasto, Bytom, Tarnowskie Góry, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Bydgoszcz.

Co ciekawe, tą samą trasą pojedzie TLK Korsarz, dzięki któremu będziemy mogli dotrzeć do Kołobrzegu (przyj.8.49) i Ustki (przyj. 10.38). Pociąg wystartuje z Krakowa, a z Katowic godzinę jego odjazdu wyznaczono na 23.02. W Bydgoszczy pociąg zostanie skierowany na szlak do Piły, skąd przez Szczecinek dotrze do Białogardu. Tam zostanie podzielony na grupę kołobrzeską i tą do Ustki.

No i pozostaje IC Przemyślanin, który jest pociągiem całorocznym i wakacje jeździ jak w każdy inny dzień. Dla przypomnienia, Katowice (odj. 0.46). Przez Gliwce, Lubliniec i Ostrów Wielkopolski dotrzemy do Poznania (przyj. 5.10), a stamtąd przez Krzyż i Szamotuły do Szczecina (przyj. 8.38) i Świnoujścia (przyj. 10.22).

Częstochowa i Częstochowa Stradom

Tutaj bardziej późną nocą niż nocą, bo o godzinie 2.48 mieszkańcy miasta będą mieli z głównego dworca do dyspozycji jedynie TLK Karpaty, które przez Warszawę, Ciechanów i Malbork dotrą do  Gdańska Głównego o 9:24 a do Gdyni Głównej o 9:51.

Natomiast z dworca Częstochowa Stradom o godzinie 23:26 na podbój północnej części kraju rusza codziennie TLK Ustronie. Spod Jasnej Góry przez Zduńską Wola Karsznice, Inowrocław dojeżdża do Torunia Głównego. Stamtąd Iława, Prabuty, Malbork. W Gdańsku Głównym o 6:22, w Sopocie o 6:40, a w Gdyni Głównej o 6:50. Ale to nie koniec trasy. Jedziemy dalej… Wejherowo, Lębork, Słupsk (przyj. 8:55), Sławno, Koszalin (przyj. 9:54), Ustronie Morskie  i w końcu o 10.49 stacja docelowa –  Kołobrzeg. Ufff… Aha, w Gdyni odłączana będzie grupa wagonów do Helu (przyj. 9.46).

Bielsko-Biała

Jak już wspominaliśmy wyżej, o 19.02 wyruszy pociąg TLK Rozewie, natomiast o godzinie 19.38 rozpocznie swój kurs nad morze TLK Pirat. Przez Pszczynę (czemu nie przez Chybie?), Żory, Rybnik, Kędzierzyn-Koźle i Opole dotrze do Wrocławia. Tam zostanie podzielony na część do Świnoujścia (przyj. 6:31) i doczepiony do TLK Wolin. Pirat przyjmie z tamtego połączenia część wagonów i przez Ostrów Wielkopolski, Poznań Główny (przy, 3:25), Chodzież, Piłę, Szczecinek i Białogard dotrze punktualnie o 8 rano do  Kołobrzegu.

4 komentarze

  1. Wszystko fajnie ale…. po poprzednich latach podróży TLK w wagonach CD z dermy mam już dosyć. Wolę wybrać transport kołowy (niestety) niż jechać wagonami bydlęcymi.

  2. Jechać z Bielska Rozewiem nad morze przez Wrocław i Poznań średnia przyjemność. Nawet zielony przewoźnik autobusowy dostrzegł brak dobrego nocnego połaczenia z Trójmiastem i od niedawna umożliwia dojazd z B-B nocnym połączeniem w czasie przyblizonym do dawnej Pogorii.

  3. Drobna uwaga dla redaktorów – w tym nawiasie nie trzeba skrótu ,,cz.” zaczynać dużą literą, naprawdę nie ma takiej potrzeby. Powiem więcej – wygląda to bardzo śmiesznie, jakby piszący nie znali zasad używania dużych liter (ten nawias nie daje zdania wtrąconego, więc naprawdę nie trzeba używać dużej litery, naprawdę…).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *