Krzeszowice z peronem nr 3

Kolejnym etapem prac i efektem modernizacji linii E30, z Krakowa w kierunku Katowic, jest stworzona w Krzeszowicach możliwość skorzystania przez podróżnych z nowego peronu, natomiast pociągi pojadą nowymi torami. Całość prac pomiędzy stolicami województwa śląskiego i małopolskiego został wyceniony na niemal 2 mld zł i współfinansowany jest z funduszy unijnych.


Od minionego czwartku, 6 czerwca, podróżni chcący skorzystać z dworca w Krzeszowicach są kierowani tymczasowym dojściem na nowy peron numer 3. Zamontowano na nim wiaty, ławki, system oświetlenia i nagłośnienia. Czytelne oznakowanie oraz tablice z rozkładami jazdy ułatwią orientację na stacji. Obiekt jest wyższy od dotychczasowych platform, dzięki czemu łatwiejsze będzie wsiadanie do pociągu. Nowe tory i peron usprawnią ruch pociągów na stacji. Zakończenie głównych prac przy peronie numer 3 oraz nowe tory pozwolą wykonawcy przystąpić do kolejnego etapu modernizacji węzła kolejowego w Krzeszowicach. Ruszy rozbiórka reszty starych peronów oraz kładki nad torami.

Po zakończeniu prac podróżni będą mogli skorzystać z trzech nowych, w pełni zadaszonych peronów, które połączy przejście podziemne. Obok stacji PKP PLK buduje wiadukt drogowy. Bezkolizyjne rozwiązanie na ulicy Daszyńskiego zagwarantuje sprawny przejazd nad linią kolejową i ułatwi dojście na teren stacji.

Modernizacja linii kolejowej w Krzeszowicach to element większej inwestycji PLK, realizowanej na linii E30, która łączy Kraków z Katowicami. Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły przyspieszyć do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Najszybsze pociągi pokonają tę trasę w mniej niż godzinę. W ramach prac budowlanych modernizowane są stacje i przystanki kolejowe. Projekt „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *