Kolejne nowe wagony od Cegielskiego

PKP Intercity rozszerza umowę na zakup 55 nowoczesnych wagonów, którą podpisało w lutym 2018 roku z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu, zamawiając dodatkowo 26 nowych wagonów. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 697,3 mln zł brutto. Umowa jest jednym z elementów największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.


Przedmiotem umowy z H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu jest dostarczenie 55 nowych wagonów pasażerskich. Producent jest także zobowiązany do wykonania ich przeglądu na trzecim poziomie utrzymania. Umowa przewiduje także prawo opcji na kolejne 26 wagonów, z którego właśnie skorzystało PKP Intercity. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 697,3 mln zł brutto, w tym sama opcja na dodatkowe wagony to 223,8 mln zł brutto.

W nowych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony te będą w pełni zgodnie z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności oraz dostosowane do prędkości 200 km/h.

Dodatkowe wagony będą dopasowane do potrzeb różnych grup pasażerów. Do PKP Intercity trafią dodatkowo dwa wagony przedziałowe pierwszej klasy, dziewięć wagonów przedziałowych i dziewięć wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, trzy wagony bezprzedziałowe drugiej klasy, z których każdy wyposażony będzie w osiem wieszaków na rowery oraz trzy wagony przedziałowe drugiej klasy, z których każdy przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych.

Z nowoczesnych wagonów podróżni będą mogli korzystać w pociągach Express InterCity (EIC) na trasach:

  • Warszawa – Kraków,
  • Zakopane – Gdynia,
  • Kołobrzeg/Gdynia – Bielsko-Biała,
  • Kołobrzeg/Gdynia – Warszawa.
  • Warszawa – Zielona Góra – Warszawa
  • Warszawa – Szczecin – Warszawa
  • Warszawa – Berlin – Warszawa
  • Gdynia – Berlin – Gdynia
  • Kraków – Berlin – Kraków
  • Gdynia/Warszawa – Wiedeń – Warszawa/Gdynia.

Dostawa wszystkich 81 nowych wagonów nastąpi w terminie do 48 miesięcy od momentu podpisania umowy. Trafią więc one do PKP Intercity do lutego 2022 roku, a pierwsze z nich już w przyszłym roku. Po upływie 24 miesięcy od dnia odbioru wagonów H. Cegielski – FPS jest zobowiązany do wykonania przeglądów na trzecim poziomie utrzymania każdego z nich.

Fot. H. Cegielski – FPS

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *