Czas na Czech Raildays 2019

W przyszłym tygodniu, dokładnie od wtorku do czwartku, odbędzie się kolejna edycja Dni Transportu Kolejowego, znana bardziej jako Czech Raildays. Tradycyjnie, targi będą miały miejsce w Ostrawie, w sąsiedztwie tamtejszego głównego dworca kolejowego.


Czech Raildays  to jedne z największych targów kolejowych odbywających się w Czechach. My też byliśmy już na nich kilkanaście razy. I choć wydaje się nam, że kilka lat temu oferta była bardziej atrakcyjna niż podczas ostatnich dwóch edycji, to nie znaczy, że targi stały się imprezą o charakterze regionalnym. Wychodzimy z założenia zaczerpniętego z rynku muzycznego, że jak dobra kapela wyda dwie słabsze płyty to nie znaczy, że ta kolejna też będzie zła. A nuż nastąpi powrót do starego, dobrego grania..

Zerknęliśmy na listę firm, które zapowiedziały udział w targach. Z przewoźników będą wszyscy najważniejsi gracze na czeskim rynku towarowym. Jeśli chodzi o przewozy pasażerskie, to z wielkiej trójki będą tylko Česke Drahy,  Na liście uczestników nie figuruje ani RegioJet ani Leo Express. Z producentów najciekawiej zapowiada prezntacja nowej jednostki do obsługi ruchu regionalnego przez Alstom. Swój sprzęt pokaże również Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), czyli czeski odpowiednik PKP PLK. Tam wybieramy się zawsze z ciekawością, bo tamtejszy przedstawiciel zarządcy infrastruktury zawsze ma ciekawą ofertę.

Będzie tradycyjnie też ostrawskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Reszta to szerokie grono współpracujących z koleją firm, dostarczających wyposażenie czy elementy infrastruktury na rzecz kolei.  I choć nie udało się nam dopatrzyć żadnego wystawcy z naszego kraju to i tak z pewnością pojawimy się w Ostrawie, by zaprezentować na tych łamach z punktu widzenia miłośników kolei to, co zostało tam pokazane i przedstawione.

ppz: W zeszłym roku można było na targach w Ostrawie zobaczyć pojazd 34WEa należący do Kolei Śląskich 

2 komentarze

  1. Znowu napiszesz że się czepiam. No sorki ale ostatnio Brych (Przemek) pisał że pociągi Cieszyn – Cesky-Tesin obsługują K.Ś. To dlaczego na stronie kulejki śmiesznej nie ma informacji że nie kursują pociągi. W tej chwili siedzą u mnie goście bo mieliśmy rano jechać do Dobratice. Co mam im powiedzieć – zero informacji na kulejce śmiesznej. Acha nie zapomnij dalej do Chybia jeżdżę do pracy ale o 4.07 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *