DAB-y do odstawki w MZK Żywiec

W ubiegłym tygodniu tabor autobusowy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Żywcu Sp. z o.o. wzbogacił się o trzy nowe autobusy marki Solaris Urbino 10,5. MZK pozyskało nowe pojazdy na zasadzie leasingu od konsorcjum składające się ze spółki Solaris Bus & Coach wraz z PKO Leasing. Wartość zamówienia opiewa na kwotę 3 350 796,75 zł brutto.


W momencie pozyskania trzech pojazdów marki Solaris Urbino 10,5 spółka posiada w eksploatacji wyłącznie autobusy niskopodłogowe, z czego 23 klimatyzowane, a 21 posiadające pełny monitoring. Z przybyciem trzech nowych pojazdów kończy się era duńskich autobusów marki DAB, które kiedyś były charakterystycznymi pojazdami w żywieckim MZK. Obecnie zostanie tylko jeden tego typu autobus u przewoźnika.

Nowe Urbino 10,5 standardowo wyposażone jest w silnik Cummins B6.7E6 250B (187 kW), jednak te przybyłe trzy sztuki do Żywca zostały „uzbrojone” w mocniejsze jednostki DAF MX11 o mocy 220 kW spełniającą normy emisji spalin EURO 6c. Autobusy posiadają układ drzwi 2-2-2 i są w pełni klimatyzowane. Dodatkowo zostały wyposażone w ładowarki USB i system informacji pasażerskiej składający się z wyświetlaczy i informacji głosowych.

Fot. Antoni Szlagor/Facebook

3 komentarze

  1. Jeśli problem potraktować biznesowo, to przewoźnik powinien być zainteresowany pozyskiwaniem klientów w tym tych z rowerami. Może warto przeanalizować pomysł na doczepiany wagon do przewozu rowerów?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *