Dzień Dziecka na bezpiecznym peronie

Wczoraj na peronie 1 dworca kolejowego Sosnowiec Główny, odbył się festyn Bezpieczny Dzień Dziecka. Imprezę zorganizował miejscowy Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu w ramach ogólnopolskiej  kampanii „Bezpieczny Przejazd”, prowadzonej przez PKP PLK. Pogoda, frekwencja dopisała. Często podkreślmy, że na naszych lamach jest zawsze miejsce na prezentację takich wydarzeń, mających propagować piękno kolei, przypominających jednocześnie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z niej. W przypadku wczorajszej imprezy, czynimy to z wielka przyjemnością.


Gospodarze spotkania wystawili do publicznego wglądu wóz zabezpieczenia technicznego – zwany w języku zarządcy „czołgiem”, który ma zastosowanie w czasie nadzwyczajnych niebezpiecznych sytuacji mogących zdarzyć się na torach oraz  Pociąg Ratownictwa Technicznego. Trzeba przyznać, że czołg przyciągnął sporą grupę młodych, być może, przyszłych miłośników kolei.

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które również przyłączyło się do organizacji imprezy, pomagali dzieciom rysować i malować kolejowe rysunki i organizować konkursy plastyczne. W siedzibie szkoły  można zobaczyć zrobione przez uczniów Technikum Kolejowego makiety kolejowe oraz choć przez chwilę poczuć się jako maszynista lokomotywy, zasiadając w symulatorze lokomotywy.

Swój tabor udostępnili gościom również przewoźnicy. Koleje Śląskie umożliwiły możliwość zwiedzenia pojazdu 22Wed-012, natomiast PKP Intercity S.A. Zakład Południowy w Krakowie Sekcja w Katowicach „dostarczyły” lokomotywę EP09-042 w specjalnej wizualizacji dotyczącej Powstań Śląskich oraz EP05-23, czyli popularnego „Cześka”, który z racji swojego wieku jest już atrakcją samą w sobie. Był też tabor od przewoźników towarowych PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki w Katowicach pokazał 2 lokomotywy: starą i nową wersję SM426Dg i 6D. Byli też ludzie z CTL Logistics. Zaprezentowali symulator jazdy samochodem oraz pojazd BR 232.

Byli też i tacy co nas chronią. I to nie tylko na torach. Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Katowicach otworzyła stoisko promocyjne z pokazem filmu o pracy SOK-istów oraz zaprezentowała swoje uzbrojenie. Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – Komisariat I Policji w Sosnowcu dostarczył samochód służbowy – radiowóz wykorzystywany w codziennej pracy. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu na zakładowym parkingu zaprezentowali sposób wyciągania poszkodowanego z wraku samochodu przy użyciu specjalistycznego sprzętu strażackiego.

Były też stoiska promocyjne praktycznie wszystkich uczestników festynu, na których najmłodsi mogli otrzymać firmowe gadżety czy pamiątki. Czyli, generalnie wszystko było jak należy i reasumując, warto było zajrzeć na sosnowiecki dworzec by spędzić w miły sposób niedzielę.

– W imieniu swoim i dyrekcji zakładu serdecznie dziękuję wszystkim biorącym udział w dzisiejszej imprezie i już dziś zapraszam na przyszły rok – powiedziała Zdzisława Małkiewicz, pracownik Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu, osoba na której głowie była organizacja festynu.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *