Twist II dla częstochowskiego MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie jest w trakcie wielkich inwestycji w tabor i infrastrukturę tramwajową. W tym tygodniu poznaliśmy wizualizację nowych tramwajów Twist II, które zostaną dostarczone przez bydgoską Pesę na przełomie 2019/2020 roku.


Składający się z dwóch elementów, największy w historii MPK projekt tramwajowy to: produkcja i dostawa 10 nowoczesnych składów tramwajowych (90 mln zł) oraz budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (114 mln zł). Proces produkcyjny nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Na wizualizacjach możemy zobaczyć zarys ich przyszłego wyglądu. Tramwaje wersji Twist drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych, jak i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp. Po dostawach 10 nowych tramwajów (terminy to koniec 2019 i początek 2020 r.), wraz z jeżdżącymi już od kilku lat składami pierwszej serii Twistów, tabor tramwajowy obsługujący pasażerów w Częstochowie zostanie zdominowany przez nowoczesne pojazdy.

Łącznie na wymienione cele miasto pozyskało 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł. Wspomniana, wielka przebudowa linii tramwajowej w Częstochowie rozpoczęła się od odcinka rakowskiego w ciągu al. Pokoju. Prace potrwają tam do końca czerwca, a następnie rozpocznie się kolejny etap inwestycji w postaci przebudowy zjazdów do zajezdni MPK w al. Niepodległości oraz prace na samej zajezdni. O planowanej organizacji ruchu i kolejnych etapach harmonogramu prac na pewno będziemy informowali.

Wiz. PESA Bydgoszcz S.A.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *