85 lat Magistrali Węglowej

W ubiegłym tygodniu z Miasta Gwarków w kierunku Herbów Nowych wyruszył zabytkowy parowóz. W ten sposób w Tarnowskich Górach świętowano obchodzoną w ubiegłym roku 85. rocznicę uruchomienia Magistrali Węglowej.


Kilka minut po godzinie 10.00 z tarnogórskiego dworca, mogąca pociągnąć nawet tysiąc ton ładunku, lokomotywa typu Ty42 z pięcioma wagonami wyruszyła w trasę. Do Tarnowskich Gór wróciła przed godz. 15.00 po drodze odwiedzając Miasteczko Śląskie, Kalety, Boronów oraz Herby Nowe.

Takie ciuchcie to zawsze znakomita atrakcja nie tylko dla dzieci – szkoda, że takich przejazdów nie organizuje się częściej, w innych godzinach lub najlepiej w weekendy – mówili pasażerowie, których około trzydziestki weszło do pociągu w Tarnowskich Górach.

Zanim parowóz odjechał, przed dworcem odbyły się uroczystości związane z ubiegłorocznym jubileuszem Magistrali, która została zbudowana w latach 1926–1933. Burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech wskazał, że ostatni z okresów rozwoju miasta związany był właśnie z koleją. – Dzięki niej miasto rozwijało się począwszy od drugiej połowy XIX wieku – uzasadnił. – Ostatnie dwadzieścia lat to jednak defensywa kolei, ale na szczęście powoli się to zmienia – dodał powołują się na zmianę priorytetów w polityce transportowej oraz odbudowę, będącej części Magistrali, linii 131 i planowaną rewitalizację linii 182 do lotniska w Pyrzowicach.

Obok nas, obok tego dworca wkrótce wybudujemy centrum przesiadkowe, z którego korzystać będą mogli kierowcy, rowerzyści i samochody elektryczne. Wszyscy dalej będą podróżować transportem zrównoważonym – mam nadzieję że to będzie kolej – zakończył burmistrz.

Fot. UM Tarnowskie Góry

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

  1. Szkoda bo przejazd parowozem można było w świetny sposób połączyć z Industriadą która odbędzie się za 2 tygodnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *